Güneş lekelerini yok etmenin yolları
Sponsorlu bağlantı
Güneşten özellikle yaz aylarında bolca faydalanmak isteriz. Vücudumuza D vitamini sentezi yaparak kemiklerimizin güçlenmesini, bağışıklığımızı güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmamızı sağlayan güneşin yan etkileri de mevcut. Güneşlenirken dikkatli olmadığımız taktirde zararlı ultraviyole ışınları cildimizde lekerin oluşmasına neden olabilir.

Güneş lekelerine neden olan şeyler

Genellikle koyu tenli kişilerde daha sık görülen güneş lekeleri yüz, boyun, dekolte bölgesi ve kollarda sıkça görülür. Güneş lekelerine neden olan etmenler arasında genetik yatkınlık, ultraviyole ışınları, gebelik, doğum kontrol ilaçları, kozmetik ürünler, guatr hastalığı ve kullanılan bazı ilaçlar yer alır. Uzun süre güneşe mağruz kalmak hem güneş lekelerinin oluşmasına hem de daha önceden oluşmuş olan lekerin kararak çoğalmasına neden olur.

Lekeler kalıcı olarak kurtulmak mümkün mü?

Hidrokinon, tretinonin, azeleik asit ve kojik asit tedavi amacı ile kullanılan kimyasal soyucu ürünlerdir. Ayrıca güneş lekelerinden tamamen kurtulmak için kullanılan diğer yöntemler arasında oksijen terapi, carbon peeling, kimyasal peeling, gençlik aşısı, PRP (trombositten zengin plazma), Fraxionel lazer ve krioterapi yer almaktadır.

Yaş faktörü

Güneş lekerinin cildinizden tamamen yok olması yaşınızla doğru orantılıdır. Güneşten uzak durarak bu uygulamaları yaptığınız taktirde kısa sürede lekelerden kurtulabilirsiniz. Genç kişilerde hücreler kendini daha çabuk yenilediğinden lekeler daha çabuk kaybolur. Örneğin 20'li yaşlardaysanız en az 1 ay içerisinde, 30 yaşın üzerindeyseniz en az 2 ay içerisinde cilt lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Güneş lekelerini önlemenin yolları

  • Özellikle yazın saat 11:00- 16:00 arasında güneşe çıkmamaya dikkat edin. Cildin kuruyarak nemini kaybetmesine yol açan güneş aynı zamanda cildin kırışmasına ve güneş lekerinin oluşmasına neden olur. Ayrıca uzun süre güneşte kalmak sivilce oluşumunu hızlandırır, cildi yaşlandırır ve ciltte var olan yanık ve açık yaraların geçmesini geçiktirir.
  • Yaz kış sürekli güneş kremi kullanın. Hem UV-A hem de UV-B korumalı en az 15 faktörlü güneş kremi tercih etmelisiniz. Ayrıca 2 saatte bir vücudunuza krem sürerek kurumasını önlemelisiniz.
  • Denize girdikten sonra vücutta kalan tuzlu su güneşin etkisiyle birleşince ciltte leke oluşumunu daha da hızlandırmaktadır. Bu nedenle denizden çıktıktan sonra duş almalısınız. Sabun yerine jel kullanmayı tercih edin.
  • Ciltte önceden oluşmuş olan güneş lekelerinden peeling yaparak kurtulabilirisiniz. Peeling cildin üzerindeki ölü tabakanın zımparalanarak temizlenmesini sağlar. Ciltteki hücrelerin yenilenmesini sağlayan bu işlemi haftada 2 defa düzenli olarak yapın. İri taneli ve ipeksi bir kese yardımıyla yüz, boyun, dekolte ve kollarınıza peeling uygulayın. Sırtınız için uçları lifli tutacak kullanabilirsiniz.

Güneş lekeleri için Suna Dumankaya'dan özel tarif

Bir çay bardağı yoğurt, yarım limon suyu ve bir tutam maydonozu karıştırıp püre haline getirin. Vücudunuzda leke olan yerlere masaj yaparak sürün. 20 dakika ciltte beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Zaman içerisinde ciltteki lekeri azaltan bu kür aynı zamanda cildin bebeksi bir yumuşaklığa kavuşmasını sağlayacaktır.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 3891 defa okundu.

Benzer kadın haberleri