Gripten korunmanın yolları
Sponsorlu bağlantı
Kolay ve hızlı bir şekilde bulaşan infuluenze virüsü yüksek ateş, ağrı, öksürük ve halsizlik şeklinde görülebilir. Özellikle şeker hastası, kalp hastası, yaşlılar ve çocuklarda bağışıklık sistemi zayıf olduğundan gribi daha şiddetli geçirebilir ve ölüme varan sonuçlar doğurabilir. Öksürük ve hapşırık sırasında havaya yayılan mikroplar nedeniyle ve hasta kişilere yakın temas etmekle bulaşan gribin kuluçka süresi 1-4 gündür. Gribin geçmesi için yatak istirahatı yapılmalı ve geçmediği taktirde mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Grip belirtileri nelerdir?

Vücut sıcaklığının 38 derece ve daha fazla olması, eklem ve kas ağrıları, halsizlik, iştahsızlık, boğaz ağrısı, öksürük, bulantı, kusma, ishal ve titreme hali grip belirtileridir.

Gripten korunmak için neler yapılmalıdır?

Mikrop öldürücü bir özelliği olduğundan her sabah en az bir kaşık bal tüketilmelidir. Bol miktarda sıvı alınmalıdır. Bulunduğunuz ortamın oksijen oranını artırmak için sürekli havalandırın. Grip olan kişilerden uzak durmalı ve gripli kişinin eşyaları kullanılmamalıdır. Mevsime göre giyinilmelidir. Vücut direncini yükselten meyve ve sebze bolca tüketilmelidir. Yeterli miktarda kırmızı et, yumurta ve süt ürünlerini tüketmeye çalışılmalıdır. Yetersiz uyku, bağışıklığı zayıflattığından günde en az 7 saat uyumak bağışıklığı güçlendirecektir. Ayrıca her yıl düzenli olarak grip aşısı olmak gribe yakalanma riskini azaltmaktadır.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 946 defa okundu.

Benzer kadın haberleri