Grip aşısı hakkında tüm merak edilenler
Sponsorlu bağlantı
Sonbahar ve kış aylarında daha sık görülen grip, influenze virüsü nedeniyle kolayca bulaşabilen bir hastalıktır. Günümüzde aşı ile önlenebilen bir hastalık olan grip, özellikle risk grubunda ki hastalar için oldukça faydaladır. Ülkemizde 2005 yılında piyasaya çıkan grip aşısı yılda bir defa tek doz şeklinde uygulanır. İnaktivite edilmiş influenze virüslerinden  ya da antijenlerinden yapılan grip aşısı, bağışıklığı güçlendirerek ağır hastalığa dönüşme riskini azaltıyor. Genelde Eylül ve Ekim aylarında yapılan grip aşısının etkisi 2 hafta sonra görülmektedir. Grip virüsünün her yıl kendini değiştirmesinden dolayı grip aşısı her yıl tekrarlanmalıdır.

Kimler grip aşısı yaptırmalıdır?

65 yaş üzerindeki yaşlılar, 6 aydan büyük çocuklar, hamileliğin 3. ayını doldurmuş hamileler ve emzirenler, şeker hastaları, astım hastaları, kanser hastaları, kronik hastalar, romatizma hastaları, sağlık personelleri ve toplu halde yaşayanların gribe yakalanma risk daha fazla olduğundan grip aşısı yaptırmaları önerilir.

8 yaşından küçük çocuklara 1 ay arayla tek doz grip aşısı tekrarı yapılır. Aşının gripten koruyuculuk süresi 6-12 ay arasındadır. Grip aşısı yapıldığı anda sadece enjeksiyon bölgesinde kızarıklık, şişlik, morarma, ateşlenme, titreme ve halsizlik gibi şikayetler görülebilir. 2 gün içerisinde geçen bu şikayetler dışında grip aşısının hiçbir yan etkisi yoktur.

Grip aşısından uzak durması gerekenler!

Hamileliğin ilk 3 ayı içinde olan anne adayları, 6 aydan küçük bebekler, yumurta ve tavuk proteinine karşı alerjisi olanlara ve 38 derece ve üstü ateşi olan kişiler kesinlikle doktor tavsiyesi olmadıkça grip aşısı yaptırmamalıdır.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1246 defa okundu.

Benzer kadın haberleri