Göz şişkinlikleri nasıl giderilir?
Sponsorlu bağlantı
Zaman zaman görülen göz şişkinlikleri yorgun ve hasta görünmenize yol açar. Özellikle göz altında ve göz kapaklarında görülen şişliklerine neden olan faktörlerin başında uykusuzluk gelmektedir. Uzun süre televizyon veya bilgisayara bakarak gözleri yormak, evcil hayvanlara, makyaj ürünlerine ya da bazı gıdalara karşı olan alerjik reaksiyonlar da göz şişkinliğine neden olur. Ateşli hastalık hali veya nefes problemi bulunan kişilerin göz altı torbalarında şişlikler görülebilir.

Göz şişmesi neden olur?

Uykusuzluk, yorgunluk, uzun süre televizyon ve bilgisayara bakmak, stres gibi etmenler gözlerin şişmesine neden olmaktadır. Bu sebeplerden kaynaklanan göz şişliklerinde C vitamini içeren krem ve jeller kullanabilirsiniz.

Adet dönemi

Göz altındaki şişlikler özellikle adet dönemlerine bağlı olarak görülüyorsa bolca yeşil çay ve ada çayı tüketerek şişliklerin azalmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca gözlerinizin üzerine salatalık dilimleri koyup bekletmek de şişliğin azalmasını hızlandırabilir.

B12 vitamini eksikliği

Düzensiz ve sağlıksız beslenme göz altı torbalarında ve göz kapaklarında hem şişlik hem de morluk oluşmasına davetiye hazırlar. Hatalı beslenme ile birlikte genellikle kadınlarda görülen anemi (kansızlık) hastalığı göz çevresinde şişlik oluşmasına neden olur. Demir, B12 ve folik asit vitaminlerinin eksikliğinden kaynaklanan bu sorundan kurtulmak için doktorunuza danışarak vitamin ve mineral takviyesi almanız gereklidir.

Gözdeki şişliklere karşı ne yapmalı?

Vücudunda ödem bulunan kişiler düzenli olarak göz şişkinliği sorunu yaşarlar. Bu durumda dehidratasyona sebep olan tuzu sofralardan mümkün olduğunca uzak tutmak gerekir. Sağlıklı bir insanın ihtiyacı olan günlük tuz miktarı 6 gramdır. Düzenli ve dengeli beslenme, azar azar yiyerek tüketilen gıdaların çeşitliliğini artırmak ve özellikle B12 vitamini başta olmak üzere vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral miktarını karşılamak gerekir. Eczanelerde satılan antioksidan serumlar kullanarak da göz altı şişliklerinden kurtulabilirsiniz.

Göz altı ve göz kapağında oluşan şişliklerden kurtulmanın yolları

Bilgisayar başında uzun süre çalışmak zorundaysanız 10 dakikalık molalar vererek gözlerinizi kapatıp dinlendirin. Uyku düzeninize dikkat edin. Her gün aynı saatte yatıp kalmaya özen gösterin. Uyumadan önce göz makyajınızı temizleyip yüzünüzü soğuk su ile yıkayın. Elma, üzüm, badem ve salatalık bileşenleri içeren doğal kremler kullanarak göz altına ve göz kapaklarına hafif dokunuşlarla masaj yapmayı ihmal etmeyin. B12, folik asit, demir ve C vitamini içeren besinlerden bolca tüketin. Aşırı tuzlu ve şekerli besinlerden uzak durun.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 3574 defa okundu.

Benzer kadın haberleri