Fast food alışkanlığından vazgeçin
Sponsorlu bağlantı
Ülkemizde hızla yayılmaya başlayan dondurulmuş gıdalar ve fast food yeme alışkanlığı özellikle çocuklar ve gençler tarafından oldukça rağbet görmektedir. Teknolojinin gelişmesi, kadınların çalışma hayatına girmesi ve zamandan tasarruf sağlamak amacıyla tercih edilen fast food tarzı yiyecekler sağlımızı tehdit ediyor. Bu tarz yiyecekler aşırı kilo alımının yanında kemik erimesinşeker hastalığı, vitamin eksikliği ve kalp hastalıkları başta olmak üzere sağlığı tehdit altına alan  bir çok hastalığın üremesine ve hızla ilerlemesine neden olmaktadır.

Vaktinin çoğunu dışarda geçirenler ağır yağlı kızartmalar ve sağlıksız gıdalar tüketmektedir. Tüm öğünlerini dışarda yemeyi alışkanlık haline getirenlerde daha sık görülen bu rahatsızlıkların bir diğer nedeni ise hızlı bir şekilde yenilmesidir. Uzmanlar ideal yemek yeme süresinin 20-30 dakika olması gerektiğin belirtmektedir. Hızlı bir şekilde yenilen yemekler vücutta hazımsızlık ve yağ depolama sorunlarına yol açmaktadır.

Fast food zararlı mıdır? 

Dışarda yapılan yemeklerde çoğunlukla sağlıksız kızartma, yanlış pişirme yöntemleri uygulanmaktadır. Ayrıca daha fazla şekerli ve kafeinli gıdalar tüketilmektedir. Çoğu tatlılara yapay gıda boyası eklenmekte olduğundan bu gıdalar sağlığımızı olumsuz etkiler. Obezite sorunun dışında uykusuzluk, sinirlilik, yüksek tansiyon, kolestrol, kalp ve damar hastalıklarına neden olmaktadır.

Hamileyken fast food ürünlerini tüketmek zararlı mıdır?

Kadınlarda özellikle gebelik esnasında kemik erimesine neden olduğundan anne adayları bu sağlıksız gıdalardan kesinlikle uzak durmalıdır. Ayrıca okul çağında ki çocukların dışarda hazır yiyecekler tüketmesi kemik gelişimini olumsuz etkileyerek büyümeyi yavaşlatır. Daha sağlıklı bir hayat için meyve, sebze gibi doğal sağlıklı besinler tüketmeye özen gösterilmelidir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1330 defa okundu.

Benzer kadın haberleri