Ergenlik döneminde ruhsal ve bedensel değişimler
Sponsorlu bağlantı
Kızlarda 10-18, erkeklerde ise 13-20 yaşları arasında geçirdikleri döneme ergenlik dönemi denir. Kişinin çevresel, kalıtsal ve ruhsal özelliklerine göre bu döneme giriş zamanı ve vücudunda görülen değişiklikler farklılık göstermektedir. Ergenlik döneminde kız ve erkek çocuklarında bedensel ve ruhsal değişimler görülür. Bu dönemde anne ve babaya düşen görevler ise çocuklarıyla daha yakından ilgilenmeli, onları kötü alışkanlıklardan korumalıdırlar. Çocuklarını kimseyle kıyaslamamalı, aşırı öğüt vermemeli, kısıtlama yapılmamalı, paylaşımcı davranılmalı ve sevgi bağları hep güçlü tutulmalıdır. Gençlerin bir hobi edinmeleri bu dönemi daha rahat geçirmelerini sağlayacaktır.

Ergenlik döneminde genç kızlarda en sık rastlanan fiziksel değişimler, dişi üreme organlarının olgunlaşması, adet görme, yumurtalıkların oluşumu ve gögüslerin belirginleşmesidir. Ergenlik döneminde erkeklerde oluşan değişimler ise, erkek üreme organlarının olgunlaşması, sperm oluşumu, sakal ve bıyıkların uzaması ve sesin kalınlaşmasıdır. Hem kız hem de erkeklerde meydana gelen fiziksel değişimler ise boy uzaması, koltuk altı ve cinsel bölgelerin kıllanması, kilo artışı, deride yağlanma, deride (özellikle yüz bölgesinde) sivilce oluşması, kasların gelişmesi ve ter salgısının artması olarak bilinmektedir.

Ayrıca, kimlik arayışı, hayatı ve çevreyi sorgulama, kendi başına hareket etme isteği, duyguların değişmesi, yanlız kalma isteği veya yanlızlıktan korkma, ani öfkelenme, sürekli hayal kurma, aşırı utangaçlık, cinsel konulara merak duyma ve cinsel deneyim yaşama arzusu, iletişim kurmada güçlük çekme, arkadaşlık kurma isteği, karasızlık, dikkat dağınıklığı, yasak olan şeylere ilgi, aileden uzaklaşma isteği, özgür olma ve taktir edilme isteği gibi ruhsal (psikolojik) değişimlerde bu dönemlerde gençlerde en sık görünen değişimlerdir. Genelllikle kızlar, moda ve makyaja ilgi duyma, kendisinin ve giyim tarzının beğenilmesi, farklı arayışlar içinde olma gibi ruhsal beklentiler içinde olurlar.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 20170 defa okundu.

Benzer kadın haberleri