Dünya'nın ilk estetik ameliyatları
Sponsorlu bağlantı
Günümüzde çoğu kişi daha estetik bir yüz ve vücuda sahip olmak için vücudunda ki rahatsız olduğu bölgeleri ameliyatla düzeltme yolunu tercih etmektedir. Özellikle kadınların daha çekici görünmek için yaptırdığı estetik ameliyatlar arasında yüz ve boyun germe ameliyatı, liposuction (yağ aldırma), ağız ve diş estetiği, dudak estetiği, meme küçültme, meme büyültme ve meme dikleştirme ameliyatı, Genioplasti (çene ameliyatı), göz kapağı, kaş kaldırma, kulak estetiği, karın germe estetiği ve cilt lekelerinin lazerle temizleme estetiği yer alır.

Çoğu zaman olumlu sonuçlar elde edilen bu estetik operasyonlar, uzman kişiler tarafından yapılmadığında tam bir fiyasko olabilir. Türkiye ise plastik ameliyatı ile ilk olarak 1970'li yıllarda tanışmıştır. Tıp tarihinde yerini alan Dünya'nın ilk estetik ameliyatları ise şöyledir:

İlk plastik cerrahi operasyonu

Birinci Dünya Savaşı sırasında gemiyle silah taşırken silahların patlaması sonucunda göz kapağında ve yüzünde derin yaralar oluşan denizci Walter Yeo, meslektaşından alınan uygun doku ve deri örnekleri ile yüzü yeni deriyle kaplanarak daha doğal bir görünüme kavuşmuştur. Tıp tarihinde ilk plastik yüz operasyonu olarak bilinmektedir.

İlk burun estetik operasyonu

Birinci Dünya Savaşı sırasında burnundan yaralanan William M. Spreckley'in burun operasyonunu 1920' de Dr. Harrold Gillies tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu operasyon tıp dünyasındaki ilk burun estetik operasyonu olarak bilinmektedir.

İlk kökten yapılandırma operasyonu

1916 yılında antibiyotik ilaçları henüz icat edilmemişti. Yine, Birinci Dünya Savaşında yüzünden yaralanan Willie Vicarege'nin yüz ameliyatında kullanılan tüpler sayesinde yaranın enfeksiyon kapması ve yayılması önlenmiştir. Willie Vicarege'nin yüzü bu farklı bir yöntemle yeniden yapılandırma operasyonu uygulaması tıp tarihinde ilkler listesindeki yerini almıştır.

İlk göğüs protezi operasyonu

Timmie Jean Lindsey 1962 yılında Jefferson Davis Hastanesinde (Amerika, Houston) yaptırdığı ilk göğüs protezi ameliyatı dünyadaki tüm kadınların da umudu oldu. Bu operasyonda, göğsüne takılan silikon implantlar vasıtasıyla hastanın göğüsü büyütülmüştür. Operasyon cerrah Frank Gerow tarafından gerçekleştilmiştir.

İlk yağ aldırma operasyonu

1926 yılında, bacaklarını daha ince göstermek isteyen Bayan Geoffre, başarısız geçen ameliyat sonunda talihsiz hasta kangren olmuştur. Bu estetik ameliyatı Fransa'da yasadışı gerçekleştirilmiştir. Operasyon cerrah Charles Dujarier tarafından gerçekleştirilmiştir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 2435 defa okundu.

Benzer kadın haberleri