Dudak kurumasının nedenleri
Sponsorlu bağlantı
Daha çok kadınlarda rastlanan dudak kuruması, kuru cilde sahip olan kişilerde çatlamayla birlikte estetik olmayan görüntüye sebep olur. B vitamini, demir ve folik asit eksikliği nedeniyle görülen dudak kuruluğu aynı zamanda hiç yağlı gıdanın tüketilmemesi sonucunda da ortaya çıkabilir. Vücudun yağ ihtiyacının karşılanmaması hem ciltte hem de dudaklarda kuruluğa neden olur. Kola ya da alkol gibi asitli içeceklerin aşırı tüketilmesi dudakları kurutur. Vücudun ihtiyaç duyduğu günlük su ihtiyacının karşılanmaması durumunda cilt nem ihtiyacını kaybeder ve dudaklarda kurulukla beraber çatlaklar da görülür.

Kaliteli kozmetik ürünleri kullanın

Çoğu kadın dudak kuruluğuna karşı dudak koruyucu ürünler kullanmaktadır. Oysa kalitesiz ürünlerin içinde parafin ve bal mumu gibi koruyucu maddelerin dışında koku ve renk veren katkı maddeleri de bulunmaktadır. Kullanılan çoğu rujun içinde de bulunan bu kimyasal maddeler zamanla dudakları yıpratarak kurumasına neden olur.

Kuruyan dudakları ıslatmayın

Dudaklar kurudukça dudakları ıslatma gereği duyulduğundan dudak yalama alışkanlığı ortaya çıkar. Oysa dudak yalama alışkanlığı kuru dudakların daha da kurumasına yol açar. Bunun yerine sık sık nemlendirici krem kullanmak daha faydalı olacaktır. Güneş, rüzgar, soğuk ve kuru havada uzun süre kalmak da dudak kuruluğuna neden olur.

Grip ve dudak kuruluğu

Ayrıca çoğu kişinin bilmediği bir başka neden ise burun tıkanıklığıdır. Grip olduğunuzda görülen burun tıkanıklığı, burun yerine ağızdan nefes almanıza neden olarak akciğerden gelen sıcak havanın dudakla temes etmesine neden olur. Böylece dudaklar kurur. Dudak kuruluğuna karşı her gün nemlendirici krem kullanmak faydalı olacaktır.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1884 defa okundu.

Benzer kadın haberleri