Deniz suyunun cilde zararları
Sponsorlu bağlantı
Yaz tatilinde cilt ve saç yapısının bozulmasına neden olan deniz suyu, güneşin etkisiyle birleşince ciltte kalıcı sorunlara yol açmaktadır. Deniz ve havuz suyu ile uzun süre temas eden deri güneşin zararlı ultraviyole ışınlarıyla birleşince kurumaya neden olur. Su kaybı yaşayan ciltte bir çok cilt probleminin görülmesine yol açar.

Deniz suyunun uzun süre ciltte kalması hangi sorunlara yol açar?

Ciltte ki deniz suyunu temizlemeden uzun süre güneşlenmek deri ve saçın temel hücreleri olan keratinositlerin ölümüne ve  kolejenin parçalanmasına neden olmaktadır. Böylece ciltte lekelenmeler ve kırışıklıklar artarak erken yaşlanmaya yol açar. Havuz suyunda bulunan klor ise cilt kuruluğunun artmasına neden olmaktadır.

Cilde esneklik veren kollajeni parçalayan güneş ışığı cildin esneklik ve parlaklığını kaybetmesine neden olur. Cildin ince ve hassas olduğu göz çevresi ve dudak etrafında ince çizgiler oluşur ve kahverengi lekelenmeler meydana gelir. Şiddetli görülen kuruluklarda ise ciltte pul pul dökülmeler de görülmektedir. Ayrıca bazı kronik deri hastalıklarına (sedef, vitiligo) da yol açar. Cildimizde bulunan deniz suyunun güneşin etkisiyle cildimiz üzerinde kuruması vücudumuzda bulunan benlerin çoğalarak kanserleşmesine neden olmaktadır.

Denizden çıktıktan sonra vücuda nasıl cilt bakımı yapılmalıdır?

Deniz suyu cildin nemini kaybetmesine neden olur. Deniz sonrası cilde mineral içeriği yüksek tonikler ve yüksek hidrasyon içeren nemlendiriciler kullanılmalıdır. Banyo ile ciltte ki deniz suyu temizlendikten sonra cildin tuttuğu suyu sabitlemek için su ve yağ bazlı nemlendiriciler sürülmelidir. Ayrıca bol su tüketilmesi de cildi besleyecektir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 6844 defa okundu.

Benzer kadın haberleri