Çocuklarda zeka gelişimi için sütün önemi
Sponsorlu bağlantı
Süt A, B, D, E ve K vitaminlerini, protein, yağ ve karbonhidrat besin öğelerini bolca içeren mucizevi bir sıvı besindir. Sütte bolca bulunan kalsiyom, fosfor, folik asit, çinko ve potasyum minerallerinin çocuklarda bedensel gelişim için önemi oldukça fazladır. Her yaştan kişinin günlük ihtiyacı olan besin öğelerini karşılayan süt, kadınlarda kemik erimesini önlerken çocukların da zeka gelişmine büyük katkı sağlar. Özellikle büyüme ve gelişme çağında ki çocukların kas ve kemik gelişimini hızlandıran süt, çocukların zeka gelişimini de tamamlayarak öğrenme ve anlama yeteneğini geliştirir.

Anne sütünden sonra en besleyici gıda inek sütü

Çocuklarda beyin gelişiminin anne karnında gelişmeye başladığını belirten uzmanlar anne adaylarının hamilelik döneminden itibaren düzenli olarak süt içmeleri gerektiğini vurguluyor. Hamilelik evresindeki her anne adayı mutlaka bu uyarıyı dikkate almalı ve her gün düzenli olarak süt içmesini tekrardan hatırlatmak istiyoruz. Doğumdan sonraki ilk 2 yıl anne sütüyle beslenen çocuk daha sonrada süt içmeye devam etmelidir. Anne sütünden sonra çocuğun zeka gelişimi için en faydalı besin inek sütüdür. Çocuk anne sütünü bıraktıktan sonra mutlaka inek sütüne teşvik edilmelidir.

Çocuğun zihinsel ve fiziksel gelişimi

Beyin gelişimini sağlayan iyot, çinko ve folik asit gibi mineraller bakımından zengin olan süt, okul çağındaki çocuklarda zihinsel gelişimini hızlandırarak, daha kolay öğrenmesini sağlar. Çocuklarda soyut düşünme, kavramlaştırma, genelleme ve problem çözme gibi bilişsel performansını arttırmaya yardımcı olur. Süt, çocuğun okul başarısını etkileyen önemli bir faktördür. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıda sütü sakın unutmayın.

Süt, zeka gelişimini sağlar

Çocuklarda yetersiz beslenme nedeniyle zihinsel gelişmini tamamlayamama, algıda zorluk ve ileriki yaşlarda erken bunama gibi rahatsızlıkların görülebileceğini belirten uzmanlar, hamilelik döneminden (fetüs) itibaren çocukluk, gençlik, olgunluk ve yaşlılık dönemlerinde de süt tüketiminin zeka gelişimi açısından önemli olduğunu belirtiyor. Alzheimer hastalığı ve erken bunamaya karşı zihni güçlendiren sütün tüketimi yaşlılık evresinde de oldukça önemlidir. Sütü 7'den 70'e herkes severek tüketmeli.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1768 defa okundu.

Benzer kadın haberleri