Cilt yağlanması nasıl önlenir?
Sponsorlu bağlantı
Sivilce ve siyah nokta oluşumuna müsait olan yağlı ciltlerde gözenekler geniş ve belirgindir. Parlak görünen bu ciltlerin bakımı oldukça zordur. Kan dolaşımı yavaş olduğundan erken yaşta cilt sarkmaları görülebilir. Cildin yağ oranını dengelemek için cildin yağlanmasında etkili olan faktörleri ortadan kaldırmak gereklidir.

Özellikle baharatlı ve yağlı gıdaların tüketimi azaltılmalı, sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Ayrıca aşırı ışıklı, sıcak ve havası kirli ortamlar cildin daha çabuk yağlanmasında etkilidir. Kalitesiz kozmetik ürünler kullanılmamalıdır. Uyumadan önce cilt mutlaka tonikle temizlenerek gece boyunca cildin dinlenmesi sağlanmalıdır.

Cilt temizliği önemli

Cildin yağ oluşumunu önlemenin başlıca kuralı cilt temizliğinin sağlanmasıdır. Dış etkilerden dolayı kirlenen cildi granüllü jel ve tonikle temizlenmelidir. Haftada bir kez peeling uygulanması gözeneklerin açılmasını sağlar. Kükürtlü sabunlar cildin yağ oluşumunu azalttığından tercih edilebilir. Ayrıca eczanelerde satılan az köpüren asitli sabunlarda kullanılabilir. Cildi ılık su ve sabunla yıkadıktan sonra az miktarda nemlendirici kullanmak cildin yıpranmasını önler.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 9269 defa okundu.

Benzer kadın haberleri