Cilt kanserinin nedenleri ve tedavisi
Sponsorlu bağlantı
En çok görülen kanser türü olan cilt kanseri bağışıklık sistemi zayıf olan ve uzun süre güneş ışığına mağruz kalan kişilerde görülür. Bazal hücreli karsinoma, Squamöz hücreli karsinoma ve melanom olmak üzere 3 tür cilt kanseri bilinmektedir. Cilt tipine göre değişen bu hastalığa yakalanma riski açık tenli, renkli gözlü, cildinde çil ve ben olan kişiler, kronik mikrotravmalara maruz kalanlar, ailesinde cilt kanseri bulunanlar, radyoterapi görenler ve uzun süre güneşlenenlerde daha fazladır.

Cilt kanserinin belirtileri

İyileşmeyen iltihaplı lezyonlar, cilte oluşan kabarık kırmızı ve kahverengi lekeler, yara izine benzeyen kanamalı, kabuksu kalıcı lekeler, alt dudakta görülen çatlaklar başlıca belirtileridir.

Cilt kanserinin tedavi yöntemleri

Timörün ince tabakalar halinde çıkarılmasını sağlayan cerrahi yöntem cilt tipine göre farklı şekillerde uygulanır. Lazer yönteminde kanserli hücreler öldürülerek yok edilir. Radyoterapi yönteminde yüksek enerjili X ışınları sayesinde kanserli hücreler boyutuna göre küçültülür ya da tamamen yok edilir. Kriyaterapide kanserli hücreler dondururlarak tahrip edilmesi sağlanır. Diğer bir yöntem ise kemoterapidir. İlaçlar damar yoluyla ya da organ içine doğrudan verilir. Ayrıca A vitamini içeren retinoid adı verilen ilaçlar, krem ve losyonlar kullanılarak tedavi desteklenir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1286 defa okundu.

Benzer kadın haberleri