Çileğin ve çilek yapraklarının faydaları
Sponsorlu bağlantı
Bahar ve yaz mevsiminin geldiğini müjdeleyen çilek, hem toprağın üzerinde salkım salkım duruşuyla hem de kokusu ve leziz tadıyla sevilen bir meyvedir. Baharın ilk aylarında güneşi gören çilek önce çiçeklerini güneşe gösterir ardından büyür, olgunlaşır ve mükemmel kırmızı görüntüsünü almaya başlar. Organik yollarla üretilen çilek kokusuyla, görüntüsüyle ve lezzetli tadıyla tüketiciyi kendine aşık eder. Çilekte şeker oranı düşük olduğundan şeker hastalarının korkmadan tüketebileceği meyvelerin başında gelir.

Baharın en lezzetli meyvelerinden olan çilek genellikle reçel, marmelat ve meyve suyu halinde tüketilir. Pastaların vazgeçilmez süsü olan çilek, güzel kokusu ve hoş görüntüsüyle çocukların kolayca sevebileceği meyveler arasındadır. Zengin besin öğeleri taşıyan çilek tam bir sağlık deposudur. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde daha sağlıklı, dinç ve enerjik kalmanızı sağlıyor.

Çileğin hastalıklarla savaşı

Güçlü antioksidan özelliği taşıdığından vücudun hastalıklara karşı bağışıklığını güçlendirir, kanser hücrelerinin çoğalmasını önler. İçerdiği yüksek miktarda ki demir ve fosfor sayesinde kansızlığı (anemi) önler, diş ve diş etlerini güçlendirir. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayan çilek aynı zamanda güçlü bir idrar söktürücüdür. Sağlığınız için bahar ve yaz aylarında her gün bir avuç çilek tüketmeyi ihmal etmeyin.

100 gr çilekte bulunan besin öğeleri

100 gr çilekte ne kadar besin öğesi bulunduğunu biliyor musunuz? Çilek içeriğindeki besin öğeleri olarak oldukça ilginç bir meyve. 100 gr. çilekte 0 kolestrol, 37 kalori, 8,4 gr karbonhidrat, 1,3 gr lif, 21 mg fosfor, 21 mg kalsiyum, 12 mg magnezyum, 59 mg C vitamini, 174 mg potasyum, B1, B2, B3, B6, K ve E vitaminleri yer almaktadır. Günlük ihtiyacımız olan vitamin ve minerallerin çoğunu karşılayan çilek sayesinde daha dinç ve enerjik kalmak mümkün.

Çileğin hiç bilinmeyen faydaları

  • Çilek, antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.
  • İdrar söktürücü özelliği ile vücuttan zararlı maddelerin atılmasını sağlar. Bağırsak kurtlarının düşmesine ve böbrek taşlarının atılmasına yardımcı olur.
  • Kolestrolü ve tansiyonu dengeler. Ayrıca yüksek ateşi düşürür.
  • Eklem iltihabı, eklemde ürat birikmesine ve eklem ağrılarının azalmasına yardımcı olur. Romatizma ağrılarına ve karaciğer hastalıklarına iyi gelir.
  • İçeriğindeki fosfor sayesinde diş ve diş etlerini güçlendirir. Diş eti kanamalarını azaltır. Çilekle dişlere masaj yapıldığında dişleri beyazlattığı da bilinmektedir. Ayrıca ağızda oluşan kötü kokuyu da önler.
  • İçerdiği E ve C vitaminleri sayesinde cilde nemlilik kazandırır böylece cildin daha pürüzsüz ve yumuşak olmasını sağlar.​

Çilek yapraklarını atmayın!

Çilek gerçekten mucize bir meyvedir. Kökünden meyvesine kadar her bölümünde onlarca, yüzlerce fayda bulunur. Çileğin meyvesi kadar kök ve yapraklarının da faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Çileğin kökünden ve yapraklarından yapılan bitki çayı bağırsak kurtlarının dışkı yoluyla dökülmesinde ve böbrekte oluşan kum ve taşların düşmesi için oldukça faydalıdır.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 2422 defa okundu.

Benzer kadın haberleri