Çikolatanın faydaları ve zararları
Sponsorlu bağlantı
Çikolatanın faydaları nelerdir?
Genç yaşlı herkesin vazgeçilmezi olan çikolatanın sağlığa birçok faydası vardır. Her gün bir adet bitter çikolata tüketmek kalp ve damar hastalıklarını önler, tansiyonun dengeler ve kolestrolü düşürür. Yüksek oranda antioksidan maddesi olan flavonoit maddesi içerir. Bu madde bağırsak kanseri riskini azaltmaktadır. Ayrıca kan dolaşımını hızlandıran çikolata kanın pıhtılaşmasını sağlar. Yaşlılığa bağlı olarak ortya çıkan görme bozukluklarını önler ve erken doğum tehlikesini ortadan kaldırır. Vücutta ki seratonin yani mutluluk hormonunu yükselten bitter çikolata zihni dinlendirir ve sakinleştirir. Yapılan araştırmalara göre felç geçirme riskini ve kalp krizi riskini azaltığını belirten uzmanlar, günde en fazla 7 gram çikolata tüketilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.

Tropikal bölgelerde yetişen kakao, çikolatanın ana malzemesidir. Kakao güçlü ağrı kesici bir özelliğe sahiptir. Özellikle kadınların doğum sonrası ağrılarının geçmesinde kakao alımı önemlidir. Grip ve nezle olduğunuzda günde 3 defa, 15 gram bitter çikolata yenmesini öneren uzmanlar, bronşların açılmasına ve ağrıların azalmasında  etkili olduğunu belirtiyorlar. Ayrıca çikolata kasların gevşemesini sağlayarak yorgunluğunuzu atmanıza yardımcı olur.

Çikolatanın zararları neleridir?

Çikolatanın birçok faydası bulunmasına rağmen aşırı tüketildiğinde zararlı hale gelebilmektedir. Günde 7 gramdan daha fazla çikolata tüketmek kilo alımına neden olmaktadır. Özellikle kadınlarda kemik erimesine neden olan çikolata, fazla tüketildiğinde kalbi koruma özelliğini yitirerek kalbi yormaya başlıyor. Bu bakımdan doktorlar günde 7gram, yani 30 kaloriden daha fazla çikolata tüketilmemesi gerektiği konusunda uyarmaktadır.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 2011 defa okundu.

Benzer kadın haberleri