Bozanın faydaları nelerdir?
Sponsorlu bağlantı

Bozanın tarihi

Genellikle soğuk kış gecelerinde tüketilen bozanın, M.Ö. 400'lü yıllarda Mezotopamya'da ilk olarak ortaya çıktığı bilinir. 1870'de Hacı Sadık Bey'in bulduğu formülle günümüzde ki lezzetine kavuşan boza, Osmanlı'nın önemli zanaatlardan biri haline gelmiştir. Fatih Sultan Mehmet'in en sevdiği içeceklerden biri olan boza, günümüzde her yörede farklı kıvam ve lezzetiyle tanınır.

Darı irmiği, arpa, buğday, şeker ve sudan yapılan boza, mayalı bir içecek olduğundan çabuk tüketilmesi gerekir. Mayalanma anında asıl tadına kavuşan boza eskiden pekmez, tarçın, karanfil, zencefil ve hindistan cevizi ile birlikte içilirken, günümüzde ise tarçın ve sarı lebelebi ile ikram edilir.

Bozanın faydaları

Birçok besin öğesini içeren boza vücuda enerji verdiğinden fiziksel aktivite içeren işlerde çalışan kişilere ve sporculara içmesi önerilir. A, B6, B12, C ve E vitaminlerini içeren boza, vücuttaki patojenlere karşı direnç göstererek bağışıklık sistemini güçlendirir. İçerdiği aktif maya ve laktik asit sindirim sistemini çalıştırarak mide ve bağırsağın düzenli çalışmasını sağlar. Süt yapıcı özelliği sayesinde hamile bayanların tüketmesi gereken bir içecektir. Öksürüğü geçirir, zihni güçlendirir ve sinirleri sakinleştirir. Boza karbonhidrat, protein ve içerdiği vitaminler sayesinde oldukça besleyici ve lezzetli bir içecektir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1456 defa okundu.

Benzer kadın haberleri