B vitamini eksikliğinde görülen hastalıklar
Sponsorlu bağlantı
Hangi vitaminleri ne kadar dozda almak gerektiğini bilmemiz gerekmektedir. Her vitaminin vücuttaki işlevi farklıdır. B vitamini grubu ise, DNA'mızı korumaktadır. Ne yazık ki, pek çok insanda vitamin eksikliği vardır ve bunun çoğu zaman farkında bile değilizdir.

B vitaminin eksikliği hangi hastalıklara neden olur?

Bebekler üzerinde anemiye neden olurken, büyüklerde ise kalp hastalıkları, kanser, depresyon, diyabet ve hafıza bozukluklarına sebebiyet vermektedir. Vetejeryanlarda, çok sigara içenlerde, yaşlılarda, aşırı derecede kahve ve alkol içenlerde bu vitaminin eksikliği görülmektedir. Ayrıca genetik faktörler nedeniyle eksiklik de görülmektedir.

B vitamini eksikliği nasıl anlaşılır?

Tanı ise, tam kan sayımıyla ve homosistein denilen vitamin testiyle konulmaktadır. Görüldüğü üzere normal testlerle vitamin eksiklikleri ortaya çıkmıyor. Vitamin eksikliklerinin vücudumuzda bıraktığı hasarların gerektiğinde ölümcül olduğunu düşünürsek, eğer risk grubundaysanız bu testlerden birini yaptırmanız gerekmektedir.

B vitamini, avokado da yoğun olarak bulunmakla birlikte tahıllarda, yağsız et, yer fıstığı, ceviz, yumurta, kepek ekmeği, karaciğer, böbrek gibi besinlerde bulunur. Sigara tüketimini azaltmak, az kahve ya da alkol tüketmek kısa süreli çözümler getirebilir ancak, vitamin desteği gerekmektedir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 33988 defa okundu.

Benzer kadın haberleri