Ayak nasırlarından kurtulma yolları
Sponsorlu bağlantı
Yoğun olarak ayaklarda görülen nasır, ciltte şiddetli sürtünme ve baskı hissettiği bölgede tahriş olup cildin kendini korumaya alarak kalınlaşmasıdır. Kullandığınız ayakkabının ayak yapınızla uyumsuz olması veya ayağınıza vurması (küçük olması), dar ve topuklu ayakkabılar, ayak parmaklarında ki deformasyonlar, yalınayak yürümek, ayağın fazla kemikli olması ve yanlış basma hareketinin olması gibi nedenlerden dolayı nasıl oluşur. Kalıtımsal nasırlar ise hiçbir sürtünme olmadan da ortaya çıkabilir. Bu tür nasırlar genellikle çocukların avuç içlerinde görülür.

Nasır çeşitleri

Baskı sonucunda oluşan nasırlar geniş çaplı ve derinleştiğinde ağrılara sebep olabilir. Sert yapılı nasırlar ayak parmaklarında ve topuk kısımların da görülür. Yumuşak nasırlar ise ince ve pürüzsüz bir yapıdadır. Ayak parmaklarının üst kısımlarında kızarıklık şeklinde oluşur. Topuğun yan ve arka kısımlarında görülen tohum nasırı ise ölü hücrelerin birikmesiyle oluşur.

Nasır neden olur?

Nasır tedavisinde kullanılan salisilik asit içeren nasır bantları, nasırı eritmeye yardımcı olur. Ayrıca ponza taşı ile nasırlı bölge ölü hücrelerden arındırılabilir. Ayak bakterilerin ılık ve rutubetli bir ortamda kolayca çoğalabileceğinden ayak temizliğine çok dikkat edilmelidir. Ayakkabı seçerken topuk ve burun kısımlarının ayağınızı sıkmamasına özen gösterin. Deriden yapılmış doğal tabanlı ayakkabılar giyilmelidir. 6 cm'den fazla topuklu ayakkabılar nasırı tetikler. Ayaklarınızı yıkadıktan sonra iyice kurulayarak nemli kalmamasını sağlayın. Ayrıca pamuklu çoraplar, terin oluşturduğu nemin emilmesini sağladığından tercih edilmelidir.

Evde uygulayabileceğiniz pratik yöntemler

E vitamini, bademyağı ve lanolin içeren kremle nasırlı bölgelere masaj yaparak yedirin. Soğan ve sarımsağı dilimleyerek nasırlı bölgeye koyup üzerini sargı beziyle sarın. Bütün gece beklettikten sonra sabah ılık suyla yıkayın. Salgıladığı asitler sayesinde nasır yumuşayarak kolayca temizlenecektir. Evinizde uygulayabileceğiniz bu pratik yöntem ile nasırlardan kolayca kurtulabilirseniz.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 3849 defa okundu.

Benzer kadın haberleri