Anemi (kansızlık) hastalığı nedir?
Sponsorlu bağlantı
Yetersiz beslenme ve mineral yetersizliğine bağlı olarak görülen hastalıklar arasında ilk sırada yer alan anemi, kandaki alyuvarların ve alyuvarların içinde bulunan hemoğlabin maddesinin az olması nedeniyle oluşur. Demir eksikliği, pernisiyöz ve folik asit anemisi bulunmaktadır. Hemoğlabin üretimini azaltan demir mineralinin yetersizliğine genelde ağır adet kanamaları, gebelik döneminde ki demir ihtiyacı, sık kan verme, sindirim sistemi zorluğu, kafeinli içecekler neden olur.

Pernisiyöz anemisi B12 vitamini eksikliği nedeniyle kırmızı kan hücrelerinin yıpranması sonucu oluşur. Folik asit anemisi ise alyuvarların kan hücresi üretmemesi sonucunda görülür. İlaçla tedavi süresi en az 6 ay sürmektedir. Bunun yanında demir emilimini azaltan çay, yumurta, kahve, süt ve kepek tüketimi azaltılmalıdır.

Anemi belirtileri

Halsizlik, yorgunluk, kalp ve baş ağrısı, üşüme, dikkat dağınıklığı, sinirliklik , iştah azalması, depresyon, bayılma ve bilinç kaybı gibi sorunlar görülür.

Anemiye iyi gelen besinler

Ispanak gibi koyu yeşil sebzeler, kırmızı et, kuzu ciğeri,  hindi ve tavuk eti, uskumru balığı, fasülye, mercimek, nohut, lahana, enginar, brokoli, peynir, yoğurt, zeytin, kuru erik, kuru üzüm, susam, kimyon, karabiber, kekik, dere otu, çilek, greyfurt gibi besinler bol miktarda folik asit, demir ve B12 vitamini içerdiğinden kansızlığa iyi gelir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 2079 defa okundu.

Benzer kadın haberleri