Akne ve sivilceye neden olan yiyecekler
Sponsorlu bağlantı
Akne ve sivilce oluşumuna hormonal değişikliklerin yanı sıra yanlış cilt bakımı ve aşırı yağlı yiyecekler de neden olmaktadır. Özellikle kadınlarda daha fazla görülen sivilcelerin hızla artmasını tetikleyen en önemli etken yanlış ve sağlıksız beslenmedir. Glisemik indeksi yüksek besinler tüketmek kandaki insülin oranını arttırmaktadır. Aşırı insülin ciltte sivilce ve akne oluşumuna ortam hazırlamaktadır. Bu nedenle hangi besinlerin sivilce ve akne oluşumunu etkilediğini bilerek beslenmek önemlidir.

Sivilce ve akne oluşumunu tetikleyen besinler

Sivilce ve akneye neden olan yiyeceklerin başında yağlı, tuzlu ve şekerli besinler gelir. Özellikle kızartmalarda kullanılan yağlar yüksek sıcaklıkta ısıtılıp tüketildiğinden vücudun yeni hücre üretmesi esnasında bu yağları kullanmasına neden olmaktadır. Hücrelerin yıpranmasına neden olan ağır yağlar yerine cilt için faydalı olan zeytinyağı tüketilmesi daha sağlıklıdır.

Trans yağ içeren donmuş hazır ürünler, süt ve süt ürünleri, hamur işleri, muz, makarna, mısır, pirinç, tatlı, kuru meyve, cips, margarin gibi yiyecekler cilt sağlığını olumsuz etkilediğinden daha az tüketilmelidir. Ayrıca testeron salgısını yükselten beyaz ekmek ve glükoz açısından zengin olan esmer ve beyaz pirincin daha az tüketilmesi gereklidir. Sütlü ve yüksek oranda kakao İçeren bitter çikolatalar da sivilce oluşumunu hızlandırır.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1606 defa okundu.

Benzer kadın haberleri