Ağız ve diş bakımında nelere dikkat edilmeli?
Sponsorlu bağlantı
Sağlıklı bir yaşam için doğru ağız temizliği ve diş bakımının yapılması önemlidir. Diş aralarında ki girinti ve çıkıntıları temiz tutmak ve düzenli bir şekilde dişleri fırçalamak ağızda bakteri oluşumunu önler, dişlerin ömrünü uzatır. Diş arasında yemek artıklarını temizleme ve ağız kokusunu gidermek için her gün dişlerin fırçalanması gereklidir.

Diş fırçası seçerken nelere dikkat edilmeli?

Ağız yapısına uygun ve kolay temizlenebilen bir diş fırçası seçilmelidir. Diş fırçasını seçerken mutlaka fırça başının küçük olmasına özen gösterin. Böylece ulaşılması zor olan yerler de kolayca temizlenir ve diş etine daha iyi masaj yapılır. Hassas dişlere sahip kişiler yumuşak tüylü fırçaları tercih edebilir.

Doğru diş fırçalama tekniği

Diş macununuzun florlu olmasına dikkat edin. Fazla diş macunu kullanılmamalı ve sert hareketlerden kaçınılmalıdır. Fırçayı yukarıdan aşağı oval hareketlerle hareket ettirerek dişlerinizi fırçalamalısınız. Fırçanızla dilin üst tabakasında oluşan tortuları fırçalayarak ağız kokusunun oluşmasını önleyebilirsiniz. Diş fırçalandıktan sonra diş ipi kullanılması önemlidir. Ayrıca diş etlerine parmakla masaj yapmak diş etlerini uyararak diş köklerinin güçlenmesini sağlar. Dişlerin yanlış fırçalanması diş eti çekilmesine neden olur. Diş eti çekilmesiyle diş kökleri hava ve bakterilere maruz kalacağından dolayı hızlı diş çürümesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Diş fırçalarının zamanla aşınır ve bir süre sonra üzerinde bakteri oluşumu daha da yoğunlaşır. Bu nedenle diş fırçanızı 3 veya 4 ayda bir yenilemeyi unutmayın. Sağlıklı gülüşler.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1437 defa okundu.

Benzer kadın haberleri