Ağız kokusu neden olur? Nasıl önlenir?
Sponsorlu bağlantı
Birçok kişinin rahatsızlık duyduğu ağız kokusu (halitosis),hastalık olarak değerlendirilmez fakat önemli hastalıkların habercisi niteliğinde olduğundan dikkate alınmalıdır. Fizyolojik ve patolojik nedenlere bağlı olarak görülen ağız kokusu, kişinin kendisine ve çevresine rahatsızlık verir.

Ağız kokusunun nedenleri

Sindirim kanalında biriken gazların ve dilin üst tabakasında biriken bakterilerin neden olduğu ve özellikle sabahları hissedilen ağız kokusu fizyolojiktir ve tedavi gerektirmez. Bu durumda ağız kokusunun geçmesi için çinko içeren ağız gargaraları kullanılmalı ve dil sırtı fırçalanmalıdır.

Patolojik nedenlere bağlı olarak görülen ağız kokusuna ise şeker hastalığı, böbrek yetmezliği, sinüs ve akciğer enfeksiyonları, karaciğer ve metabolizma bozukluğu gibi hastalıklar neden olur. Ayrıca uzun süre bir şey yenilmediği diyet ve oruç gibi durumlarda daha fazla hissedilir.

Ağız kokusu nasıl önlenir?

Dişlerinizi çürüklere karşı korumalı ve diş eti iltihaplanması olduğunda tedavi edilmelidir. Dişlerde yapılmış olan protez, köprü ve dolguların bakımı yapılmalıdır. Beyaz un ve beyaz şeker tüketimi ağızda bakteri oluşumunu hızlandırdığından daha az tüketilmelidir. Dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın ve diş ipi kullanın. Günlük su tüketimini arttırın. Ağız kuruluğuna neden olarak ağız kokusunun oluşmasına ortam hazırlayan sigarayı bırakın. Ayrıca sakız çiğnemek, tarçın ve karanfil yemek ağız kokusunun geçmesinde etkilidir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1629 defa okundu.

Benzer kadın haberleri