Adet döneminde genital temizlik
Sponsorlu bağlantı
Adet dönemi yaklaşık 4-7 gün kadar sürer. 25-35 günde bir düzenli periodlarda devam eden adet döneminde, karın ve kasık ağrısı, uyku hali, sinirlilik, yorgunluk ve halsizlik gibi problemler yaşanmaktadır. Yine bu dönemde yaşanan bir diğer sorun ise cinsel bölgenin temizliğidir. Adet döneminde üreme organlarından rahim iç duvarını kaplayan ince bir doku atılmaktadır. Bu doku mikropların çoğalmasına neden olur. Ped üzerinde biriken kan atıkları, mikropların çoğalmasına neden olur. Mikroplar iç üreme organlarında ve idrar yollarında iltihaba ve kızarıklığa neden olur. Bu nedenle adet döenminde temizliğe daha fazla önem vermek gerekir.

Regl temizliği

Bu dönemde çamaşırın kirlenmesini önlemek amacıyla kullanılan pedler sık sık değiştirilmelidir. Uzun süre aynı pedi kullanmak mikropların çoğalmasına ve ciltte alerjik sorunların yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle pedler en fazla 6 saatte bir değiştirilmelidir. Satılan pedler hijyenik olarak üretilmektedir. Kullanıncaya kadar açıkta bırakılmamalı ve iç yüzeyine elle doğrudan temas edilmemelidir. Kullandıktan sonra torbaya konularak çöpe atılmalıdır.

Yine bu dönemde kullanılan bir diğer yöntem regl bezleridir. Bezler kanı emici özellikte ve pamuk dokulu olmalıdır. Bezler pedlere göre daha sık değiştirilmeli ve yüksek sıcak suda yıkanmalıdır. Bir çok kadın tampon uygulamasını da tercih etmektedir. Tampon vajina içine yerleştirilir ve ip yardımıyla çıkarılır. Tampon adet kanını emecek özellikte yapılmıştır. 

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1445 defa okundu.

Benzer kadın haberleri