Adet dışı kanamalar
Sponsorlu bağlantı
Kısaca, rahim iç yüzeyinde yer alan endometrium adındaki tabakanın düzenli olarak atılmasına adet kanaması (regl) denir. Regl hali, ergenlik döneminde başlayıp menepoza kadar devam eder. Normal adet kanamaları 21-35 günde bir tekrarlar. Adet dışı kanamalar ise ergenlik, üreme çağı, menepoz ve menepoz sonrası dönemde görülmesi durumuna göre değerlendirilir. Ergenlik döneminin ilk yıllarında düzensiz adet görülmesi normaldir.

Adet dışı kanamaların başlıca nedenleri

Üreme çağında adet dışı düzensiz kanamalar çok fazla görülmektedir. Bu dönemde görülen adet dışı kanamalarının en sık nedeni polikistik over sendromudur. Polikistik over sendromu (PCO), kadınların yumurtalıklarında küçük ve iyi huylu kist oluşmasıyla meydana gelen bir çeşit kadın hastlığıdır. İki regl dönemi arasındaki süre uzar ve düzensiz kanamaların görülmesine neden olur. Ayrıca gebelik dönemine ait düşük belirtisi ve dış gebelik gibi durumlar da gebeliğe bağlı düzensiz kanamalara neden olabilir. Bir diğer adet dışı kanama nedeni ise, rahim hastalıklarına bağlı görülen kanamalardır. Myomlar, kanser öncülü lezyonlar, rahim ağzı kanseri, iltihaplar ve ilişki sonrasında meydana gelen kanamalardır. Bu hastalıklar özellikle 40 yaş altı ve kilolu bayanlarda daha sık görülmektedir.

Menepoz döneminde ve sonrasında görülen adet dışı kanamaların başlıca nedeni ise hormonal düzensizlik olarak bilinmektedir. Ayrıca bu dönemde myomlar, endometrial polip, endometrial kalınlaşma ve endometrium kanseri gibi hastalıkların görülme oranı diğer dönemlere göre daha sıktır. Bu nedenle bu dönemde görülen adet dışı kanamaların nedenlerini tespit edebilmek için rahim iç zarından küçük bir parça alınarak patolojik tahlil yapılır ve test sonrasında elde edilen bulgulara göre hastanın tedavi süreci başlatılır.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1732 defa okundu.

Benzer kadın haberleri