5:2 Oruç diyeti
Sponsorlu bağlantı
İngiltere'de oldukça rağbet gören '5:2 oruç diyeti' haftanın 2 günü 600 kaloriyi geçmeyecek kadar yenerek diğer 5 günü ise istediğiniz kadar yenilmesine izin veren sağlıklı bir diyettir. Diyetin yaratıcası Dr. Michael Mosley bu diyeti uygulayarak 9 haftada 10 kilo verdiğini belirtmektedir.

Oruç diyeti hakkında uzmanlar ne diyor?

Uzmanlar ise bu 2 günün üst üste gelmemesi gerektiğini ve diğer 5 günün sağlıklı bir şekilde beslenilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. 3 Saat boyunca hiçbir şey yenilmediğinde vücut yağ depolamayı bıraktığından oruç günleri çok gıda alarak zayıflanabilir. İlk günlerde her nekadar kendinizi halsiz hissetseniz de vücut bir süre sonra bu yeni beslenme şekline alışacaktır.

Oruç diyetini uygularken nelere dikkat edilmeli?

Sağlıklı kilo vermek ve vücut formunuzu korumak için haftanın 2 günü kadınlarda 500 kalori, erkeklerde ise 600 kaloriyi geçmeyecek kadar yemek yenilmelidir.  Diyet günlerinde daha çok kalorisi az olan çorba ve sıcak içecekler ve yeşil sebzeler tercih edilmelidir. Çabuk acıkmanızı sağlayan glisemik indeksi düşük olan makarna ve ekmek gibi besinler yenmemelidir.

Diğer 5 günde ise aşırı olmamak şartıyla her zaman yediğiniz miktarda yemek yenilmelidir. Fakat oruç diyetinde olmadığınız dönemlerde ağır yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Diyet günleri ard arda 2 gün olmamalıdır.  Bitkisel ve protein ağırlıklı besinler seçilmeli ve 2 öğün şeklinde yenilmelidir. Diyetli ve diyetsiz olduğunuz dönemlerde bol miktarda su içilmeli ve spor yapılmalıdır.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1322 defa okundu.

Benzer kadın haberleri