8 Mart Dünya Kadınlar Günü nasıl ortaya çıktı?
Sponsorlu bağlantı
Dünya Kadınlar Günü, her yıl 8 Mart'ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından da kabul görülen özel gündür. Bu özel tarih, kadının toplumdaki sosyal ve ekonomik haklarını, kişisel benliğini hatırlatır. Kadın haklarına bir kez daha vurgu yapılır. Türkiye'de ise ilk kez 8 Mart 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak anılmaya başlandı.

8 Mart 1857 yılında yaşanan olaylar

8 Mart 1857 yılında, ABD'nin New York kentinde 40 bin dokuma işçisi, çalışma şartlarının yetersizliğini ve daha iyi çalışma ortamı istemesi için greve başlar. Polis fabrika çevresine barikat kurar ve işçilere orantısız güç kullanmaya başlar. Şiddetin boyutu git gide artar ve son olarak işçiler fabrikaya kilitlenir. Fabrikanın arka bahçesinde çıkan yangından dolayı 129 işçi (bazı kaynaklara göre 143 işçi) barikatlardan kurtulamayıp can verir. Bu facia uzun süre hafızalara kazınır.

Dünya Kadınlar Günü'nün kabulü

Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'da gerçekleştirilen Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı etkinliğinde, Alman Sosyal Demokrat Partisi'nin önderlerinden Clara Zetkin'in önerisiyle 8 Mart 1857 yılında meydana gelen olaylarda hayatını kaybeden tekstil işçilerinin anısına, Dünya Kadınlar Günü (International Women's Day) olarak anılmasını önermiş ve oy birliği ile kabul edilmiştir.

8 Mart tarihi kimi toplumlarda Dünya Kadınlar Günü olarak anılırken kimi toplumlarda ise sadece çalışan, emektar kadınları kapsayarak Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak anılır.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 2435 defa okundu.

Benzer kadın haberleri