Siyah noktalar nasıl giderilir?
Sponsorlu bağlantı
Sebum adı verilen bir maddeden salgılanan yağ bezleri ciltteki gözenekleri tıkayarak siyah nokta oluşumuna neden olur. Özellikle ergenlik döneminde sıkça görülen siyah noktalar, ciltteki gözeneklerin genişlemesine ve sivilce oluşumuna yol açar. Çene ve burun çevresinde görülen ve hoş olmayan bir görüntüye sebep olan siyah noktalar, kısa süreliğine geçse de tamamen ortadan kaldırmak oldukça zordur.

Siyah noktalardan kurtulmak için neler yapılabilir? 
Siyah noktaların oluşumunu azaltan en etkili yöntem peeling uygulamasıdır. Bu sayede ciltteki ölü deriyi atıp hücrelerin yenilenmesi sağlanır. Yüzünüzü su buharında bekleterek yüzünüzün siyah noktalardan arındırılması sağlanır.
  • Limon suyunu pamukla yüzünüze sürmek cildinizin iyice temizlenmesini sağlar.Ayrıca limon suyu sivilceleri kurutur, siyah noktaların azalmasına yardımcı olur.
  • 1 çorba kaşığı yoğurt, 1 tatlı kaşığı mısır unu ve 1 kahve fincanı limon suyu ile karıştırıp macun haline getirdikten sonra yüzünüze sürün. 20 dakika beklettikten sonra maskeyi yüzünüzden çıkarabilirsiniz. Uygulayabileceğiniz bu basit yöntemle cildinizin parladığını farkedeceksiniz.

​Cildinizi siyah noktalardan temizledikten sonra mutlaka sıkılaştırıcı bir krem kullanmalısınız. Böylece boşalan gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayarak tekrar siyah noktalarla dolması önlemiş olursunuz. Ayrıca sabun kullanımı cildinizi kurutup tahriş ettiğinden sabun yerine temizleme jeli veya cilt temizleme losyonu ile yüzünüzü temizlemeniz siyah noktaların oluşumunu da önleyecektir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 2084 defa okundu.

Benzer kadın haberleri