Sivilcelerden kurtulmak için doğal maskeler
Sponsorlu bağlantı
Cildinizde ki kıl köklerinin içinde bulunan yağ bezleri gözenekleri tıkadığında sivilce oluşumu başlar. Bakterilerin çoğalmasıyla kızarıklık, şişlik ve iltihap oluşur. Kötü bir görünüme neden olan sivilcelerden kurtulmak için buhar banyosu yapabilirsiniz. Buhar banyosu, gözeneklerinizin genişlemesini böylece aknelerin temizlenmesini sağlar. Kullandığınız sabunun pH değeri cildinize uygun olmalıdır. Aksi taktirde sivilce oluşumuna neden olabilir. Bunların dışında evde uyguklayabileceğiniz pratik maskelerle de sivilce ve aknelerden tamamen kurtulabilirsiniz.

Kil maskesi

Bir çay kaşığı beyaz kili, 1 aspirini ezip toz haline getirip 1 tatlı kaşığı limon suyu ile karıştırın. 3 gün bu maskeyi uyguladığınızda sivilcelerden tamamen kurtulduğunuzu göreceksiniz.

Çilekli sivilce maskesi

Çileğin içinde bol miktada bulunan salisik asit, akne ilaçlarının yapımında da bulunmaktadır. 3 adet çileği ezip, 1 yemek kaşığı yoğurt ile karıştırın. 1 yemek kaşığı esmer şekeri içine ekleyip karıştırdıktan sonra yüzünüze masaj yaparak uygulayın. Çilek sivilcelerin kurumasını, esmer şeker cildin ölü hücrelerden arınmasını sağlarken yoğurt ise cilde canlılık kazandıracaktır.

Karbonat maskesi

2 yemek kaşığı karbonatı bir yemek kaşığı suda eritip macun haline getirdikten sonra 1 tatlı kaşığı bal ekleyip yüzünüze sürün. Karbonatın içinde ki alkali madde cildin temizlenmesini ve bakteri oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Bal ise cildin kurumasını engelleyerek nemlendirir.

Oksijenli su ile yapılan akne maskesi

1 tatlı kaşığı oksijenli su, 1 tatlı kaşığı kuru maya, 2 adet ezilmiş aspirin ve 1 tatlı kaşığı limon suyunu karıştırarak cildinize sürün. 1 saat beklettikten sonra yıkayın. Daha sonra gül suyu ve yeşil çayı karıştırp pamukla sürün. Oksijenli su sivilceleri kuruturken, maya sivilce izlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Gül suyu ve yeşil çay ise cilde ferahlık verecektir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1981 defa okundu.

Benzer kadın haberleri