Saçlarım yıprandı, ne yapmalıyım?
Sponsorlu bağlantı
Sağlıksız saçlar kuru, mat, solgun ve kırılgandır. Her saç tipi çeşitli nedenlerden dolayı solar ve yıpranır. Yıpranmış saçlara şekil vermek imkansız denilecek kadar zordur. Sağlıksız beslenme, çevresel faktörler, boyalar, kalitesiz ürünler ve saç şekillendiriciler saçı yırpatan başlıca nedenlerdir. Gelin hep beraber yıpranan saçlara neden olan faktörleri ve "saç yıpranmasını engellemek için ne yapabililirim?" sorusunun yanıtını arayalım.

Yıpranmaya neden olan faktörler

  • Eğer şampuanınızı sık sık değiştiriyorsanız saçlarınız matlaşır ve yıpranır. Şampuanların içeriğindeki kimyasallara uyum sağlamaya çalışan saç kökleri zamanla yorulur ve pes eder. Saç tipinize uygun kaliteli şampuan seçin ve uzunca süre değiştirmeyin.
  • Saçınızı her gün yıkamak, çok sıcak veya çok soğuk suyla yıkamak saçların kabarmasına neden olur. Kabaran saçlar bir süre sonra solarak yıpranır. Kabaran ve elektriklenen saçlara şekil vermek zordur. Saçlarınızı gerçekten ihtiyaç olduğu durumlarda ve sadece ılık suyla yıkayın.
  • Saçları ıslakken taramak veya ıslak/kuru halde çok fazla fırçalamak saçların zamanla aşınmasına neden olur. Aslında saçı fazla taramak saça kolay şekil vermeyi zorlaştırır. Şekillendirme esnasında saç ile fazla oynamak ise saçın yıpranmasına neden olur. Saçınıza olabildiğince hızlı ve az basınç uygulayarak şekil vermeye çalışın.
  • Saçlarınızı uzun süre rüzgara maruz bırakmak, karışık tutmak, elektrikli ortama (cereyan) maruz bırakmak, tokayla sıkı sıkı bağlamak saçınızı yorar ve saç telleri deforme olur. Saçlarınız aslında yıpranmasa da çevrenizdekiler saçlarınızı yıpranmış zannedebilir.
  • Saçlarınızı duş sonrası çok yüksek ısıda fön makinesi kullanıyorsanız ve saçlarınız ıslak olduğu halde güneşe çıkıp güneş altında kurumasını bekliyorsanız saçlarınıza kolay şekil vermeyi unutun. Elekriklenen ve ıslakken saçın aldığı şekil kolay kolay dağılmaz. Şekil vermek için uzun süre şekillendirici kullanarak saçınızı yorup soldurmanızı da hata bonusu kabul edelim. Duştan sonra saçlarınızı havluya sararak bir süre bekleyin. Havlu su damlacıklarını emdikten sonra düşük ısıda saçınızı tarayarak kurutun.
  • Kimyasallar ve kozmetikler her zaman aslında bize zararlıdır. Doğal görünmek ve az kozmetik ile güzelleşmek en doğrusu, en güzeli. Kimyasal içerikli organik olmayan saç boyaları saçlarınız için tam bir tehlike. Hele hele saçlarınızı çok sık boyuyorsanız, perma ve röfle vazgeçilmezinizse dikkat edin saçlarınız bir gün avuçlarınızda kalıverir. Saç renginizi ve şeklini doğal bırakın.
  • Deniz ve havuz suyu saçlar için zararlı olduğunu biliyor muydunuz? Yüzme sonrasında saçlarınızı derhal yıkayın. Saçların klorlu ve tuzlu suda uzun süre kalması saçları zayıflatarak kırıkların oluşumuna neden olur. Ek olarak, farklı farklı sularda yıkanan saçlar matlaşır ve şekil vermekte zorluk yaşatabilir.

​Yıpranmayı nasıl önleyebilirim?

Saçı yıpratan başlıca nedenleri öğrendik. Yukarıda saydığımız faktörleri elimizde olsun ya da olmasın bazılarını gün içerisinde farkında olmadan yapıyoruz. Her şeye rağmen şansınız var. Saçınızı korumak işte bilmeniz gerekenler!

Şampuan ve saç kremi seçimi nasıl olmalı?

HC hacim şampuanları, saç kremleri ve saç bakım kompleksi içerdikleri bileşenler saçı kökten uca besleyerek canlılık kazanmasını sağlar. Şampuan alırken saç tipinize en uygun bitkisel özlü şampuan seçmeye özen gösterin. Çok sık şampuan değiştirmek saçın şampuana uyum sağlamasını zorlaştırdığından sürekli aynı şampuanı kullanın. Saç kremi ise saçlara nemlilik kazandırır, tararken saçın yıpranmasını önler. En az haftada bir defa saçınızı mutlaka kremleyin.

Saç hangi sıklıkla yıkanmalı?

Saçların çok sık yıkanması saç diplerindeki doğal yağ oranını bozduğundan saçın yıpranmasına ve mat görünmesine neden olmaktadır. Haftada 2-3 defa saçı yıkamak en ideal olandır. Unutmuyoruz, su ılık olmalı. Saçınızı yıkarken çok fazla şampuan kullanmak saçın pH dengesini bozar. Şampuan ve saç kremi saç diplerine masaj yaparak uygulanmalıdır. Saçları ovuşturarak yıkamak saç köklerine zarar verir. Saçlarınızı yıkadıktan sonra havluyla ıslaklığını alıp kendi halinde kurumaya bırakabilirsiniz. Saç kurutma makinası, düzleştiriciler, şekil verirciler yüksek ısıdan dolayı yıpranmış saçlarınızın daha da yıpranmasına neden olacaktır. 

Saçlarınızdaki kırıkları aldırın

Saçlarınızın kırılan, zarar görmüş olan uçlarını kestirmek saçlarınızın daha sağlıklı uzamasını sağlar. 2 ayda 1 cm kadar saçlarınızı kestirin. Saç kırıklarınızı evde kendinizde kesebilirsiniz.

Saç bakım yağları kullanın

Saç derisini yumuşatarak saçları kökten uca besleyen bitkisel saç bakım yağları kullanabilirsiniz. Jojoba yağı, lavanta yağı, badem yağı, fındık yağı, menekşe yağı, hindistan cevizi yağı, susam yağı ve biberiye yağlarını kullanarak saç bakımı yapabilirsiniz.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 43951 defa okundu.

Benzer kadın haberleri