Saçı yıpratan nedenler
Sponsorlu bağlantı
Güneş, soğuk, rüzgar, hava kirliliği gibi çevresel faktörlerin yanı sıra boya, perma, röfle gibi kimyasal işlemlerin çok sık saça uygulanması sonucunda saçlar yıpranır. Saçlarda en çok görülen problemlerin başında kuruma, dökülme, kepek, yağlanma ve kırılma gelir. Saça doğru bakım yapmak için öncelikle saçınızda hangi sorunun olduğunu belirlemeniz gereklidir.

Kırılma ve kepeklenme

Uygulanan kimyasal işlemler ve  hava koşulları saçların nem kaybederek kurumasına yol açar. Ayrıca çok sık saç renginin değiştirilmesi, saçların kuruyken fön yapılması, sert bir şekilde saçları fırçalamak da saçların kuruyarak kırılmasına neden olur. Antibiyotik kullanımı, alerjik saç derisi ve hormon tedavisi saçları kurutarak kepeklenmesine neden olur. Ayrıca saçların iyi durulanmaması sonucunda saç diplerinde kalıntıların olması saçın kepeklenmesine neden olmaktadır.

Yağlanma ve dökülme

Kıl köklerindeki yağ bezlerinin aşırı yağ üretmesi sonucu saçlar yağlanır. Ayrıca kullanılan jöle, saç spreyi gibi ürünlerde saçların yağlanmasına neden olur. Saç dökülmesinin başlıca nedenleri arasında hormon bozukluğu, genetik faktörler, mevsim değişikliği, dengesiz beslenme ve yanlış saç bakımı yapılması yer alır . Ayrıca sıcak suda uzun süre saçları yıkamak saçın doğal yapısını bozarak dökülmelere neden olur. Saçları sert hareketlerle fırçalamak, sıkıca toplamak ve yanlış ürün kullanımı da dökülmeyi hızlandırır.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 2986 defa okundu.

Benzer kadın haberleri