Saç kabarması neden olur?
Sponsorlu bağlantı
Saçın taranması ve şekil verilmesinde zorluk çıkaran saç kabarması kadın ve erkeklerin en büyük sorunudur. Genellikle yaz mevsiminde sıcağın etkisiyle daha fazla su ile temas halinde olan saçlar doğal yağ ve nem dengesini kaybettiğinden kabarır ve elektriklenir. Saç kabarmasını önlemek için kabarmaya neden olan faktörlerin tespit edilmelidir. Saç kabarmasına neden olan şeyler aşağıda madde madde halinde yer almaktadır.

Yetersiz ve dengesiz beslenme

Sağlıklı saçlara sahip olmak için yapılacak ilk şey sağlıklı beslenmedir. Vücut için gerekli gıdaların alınması saçı içten besleyecektir. Demir içeren sebzeler ve C vitamini içeren meyveler saçın beslenmesi  için önemlidir. Ayrıca yoğurt, balık, ceviz, badem, fındık, kabak çekirdeği, fasülye, mercimek, zeytinyağı, pekmez, tahin gibi besinlerin bolca tüketilmesi gereklidir. Dengeli ve düzenli beslenin. Hem saç hem de vücut sağlığınız için beslenme programı hazırlayın ve programa sadık kalın.

Duş sonrası saçın kabarması

Özellikle saçlarınız duştan sonra daha fazla kabarıyorsa saç yıkama esnasında daha dikkatli olmalısınız. Sık yıkanan saçların yağ, nem ve pH değeri bozulur ve saçın kabarmaya neden olur. İdeal olan haftada 2 defa saçların yıkanmasıdır. Ayrıca yıkarken çok soğuk ya da çok sıcak su kullanılmamalıdır. Saçınıza uygun bir şampuan seçin. Fazla miktarda kullanılan şampuanlar saçın kurumasına neden olur. Saçınızı şampuanlayıp ılık suyla duruladıktan sonra sadece uçlara saç kremi sürülmelidir. Saç kremi kullanmak saç kabarmasını azaltır. Banyoda biriken buhar saç kabarmasına neden olacağından duş sırasında ortamın havalanmasını sağlayın. Duştan hemen sonra buhar yoğunluğu olan banyoda fazla zaman geçirmeyin.

Saç kesim hataları

Saç kesimi, saçın kabarmasında oldukça etkili bir faktör. Özellikle hem kısa hem de kat şeklinde kesilmiş gür saçlar daha fazla kabaracaktır. Saçlarınızda kabarmaya neden olan bir diğer kesim ise kaküldür. İnce saçlarda daha iyi görünen kakül kalın telli gür ve kabaran saçlarda asla tercih etmeyin. İnce telli ve kuru saçlar kabarmaya ve elektriklenmeye en yatkın saç tipidir. Bu tipte saçlara sahip olanlar mutlaka kabarmayı önleyen saç bakım kremleri kullanmalıdır. Perma, saçlarınızın olduğundan daha kabarık görünmesine yol açacaktır.

Saç kurutma ve saça şekil verme

Saçlarınızı yıkadıktan sonra yüksek ısıda kullandığınız saç kurutma makinası saçınızın daha fazla kabarmasına, elektriklenmesine ve yıpranmasına neden olur. Kışın düşük ısıda saçlarınızı nemli bırakmak şartıyla kısa süre saç kurutma makinası kullanabilirsiniz. Ancak yaz mevsiminde havanın sıcak olması nedeniyle saç kurutma makinası kullanmayın. Saçlarınızı kendi halinde kurumasına bırakın. Şekil verme esnasında kullanılan düzleştirici, maşa ve diğer elektronik saç cihazları, saçların kabarmasına ve elektriklenmesine neden olur. Saçlar nemliyken arkadan veya tepeden topuz yapmak, saçları gevşek biçimde örmek kabarmasını engelleyecektir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 5760 defa okundu.

Benzer kadın haberleri