Saç kabarması nasıl engellenir?
Sponsorlu bağlantı
Özellikle duş aldıktan sonra kabaran saçlar hem elektriklenir hem de elektriklenen ve kabaran saça şekil vermek zorlaşır. Saçların kabarmasındaki başlıca nedenler arasında yetersiz beslenme, saç kuruluğu, saçın sıcak suya maruz kalması ve saç şekillendiricilerin verdiği yüksek ısıdır. Kullanılan saç maşası, fön ve saç kurutma makinaları düşük ısıda kullanılmalı ve saç bakım yağları ile haftada bir kez bakım yapılmalıdır. Özellikle banyo sonrası temizlenen ve saçın doğal yağını kaybettikten sonra kabarma daha da artar.

Duştan sonra saçın kabarması

Saçların kabarmasını önlemek için, ıslak saçınızı havluyla ovuşturmadan sadece suyunu alıp geniş dişli tarakla saçınızı tarayın fakat asla saçlarınızı fırçalamayın. Ayrıca ortamın nemli olması da saçın kabarmasına neden olur. Duştan hemen sonra banyonuzu havalandırarak banyoda oluşan buhara saçınızı maruz bırakmayın. Bir diğer yöntem ise, saçlar yıkadıktan sonra durulama suyuna elma sirkesi ekleyebilirsiniz. Sike, saçın hem kabarmasını önler hem de doğal pH dengesini sağlayarak saçın beslenmesini sağlar.

Saçı besleyin

Düz saçlar, kuru saçlar ve güçsüz saçlar kabarmaya daha çok yatkındır. Bu problemleri yaşayan kişiler bol bol su tüketilmelidir. Böylece saçın nem ihtiyacı su tüketimi ile karşılayabilirsiniz. Ayrıca yetersiz beslenme ilk olarak saçın yıpranmasına neden olacağından beslenmenize önem gösterin. Haftanın herhangi bir günü zeytinyağı ile saça bakım yapmak hem saçın beslenerek nem kazanmasını sağlar hem de saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca badem yağı, susam yağı ve yumurta karışımdan yapacağınız bakım kürü de saçlarınızın kabararak elektriklenmesini önleyecektir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 111789 defa okundu.

Benzer kadın haberleri