Saç elektriklenmesi nasıl önlenir?
Sponsorlu bağlantı
Kullanılan ısıtıcılar, düzleştiriciler ve sıcak havanın etkileri saçın elektriklenmesine/kabarmasına neden olur. Bazı saçlar yağmurlu, sıcak ve nemli havalarda elektriklenirken bazı saçlar ise her koşulda kolayca kabararak elektriklenir. Elektriklenen saça şekil vermek daha zordur. Saçlarda oluşan elektriklenme yanlış uygulamalardan da kaynaklanabilir. Saçınızın elektriklenmemesi için öncelikle bulunduğunuz ortamın nem durumuna dikkat etmelisiniz. Basit tedbirler sayesinde saçlarda oluşan elektriklenmeyi önleyebilirsiniz.

Saç kremi kullanın

Saçınızı şampuanlayıp duruladıktan sonra saç tipinize uygun bir saç kremi kullanın. Saç kremi, saçı ağırlaştırarak elektriklemeyi ve saçın aşırı kabarmasını önler. Ayrıca kolay taranmasını sağlayacağından şekil vermede zorlanmazsınız.

Ne çok sıcak, ne çok soğuk

Saçınıza saç kremini uyguladıktan sonra, son durulamanızı çok sıcak ve çok soğuk olmayan suyla yapın. Saçı soğuğa yakın derecede suyla yıkamak saçın nem dengesini korumasını sağlar böylece kuruyarak kabarmasını önler.

Hırpalamayın

Saçınızı yıkarken sert hareketlerle hırpalamak ve uzun süre durulamak saçın pH dengesini bozar. Ayrıca saçı havluyla ovuşturarak kurutmaya çalışmak elektriklenmeye sebep olur. Bu nedenle kurularken saçın etrafına havluyu sararak suyun emilmesine dikkat edin.

Anti-statik saç spreyi

Tarama esnasında saçların elektriklenmesini önleyen özel anti-statik saç spreylerinden kullanın. Saçınıza ya da tarağınıza bu spreyi sıkarak saçın elektriklenmesini önleyebilirsiniz.

Kırık saçlar elektriklenme sebebi

Zamanla saç uçlarında oluşan kırıklar saçın hem daha çabuk elektriklenmesine hem de bakımsız görünmesine neden olur. 2 ayda bir saç uçlarını kestirerek sağlıksız görünen saç tellerinden kurtulabilirsiniz. Bazı saç tiplerinde kırıklar elektriklenmenin aksine yağlanmaya neden olabilir.

Saç kurutucular ve saç düzleştiricileri

Saçınızı kuruturken veya düzleştirirken kullanılan elektronik cihazlar saçın elektriklenmesine neden olabilir. Düzleştirmede elektriklemeye neden olan etmen tekrar yapılan hareketlerdir. Saç düzleştiricinizi yüksek ısıya ayarlayın ve sadece bir defa yavaşça saçınızın üzerinde geçin.

Rutin bakım

Saçın elektriklenmesini önleyen en önemli şey saçın nemidir. Haftada bir defa saçınıza uygulayacağınız bakım sayesinde saçın nem kazanmasını sağlayak hem elektriklenmeyi önleyebilir hem de sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz. Saçınızı nemlendirmek için zeytinyağı, badem yağı, doğal menekşe yağı, jojoba yağı, hindistan cevizi yağı, okaliptüs, biberiye, susam ve ısırgan tohumu yağlarından faydalanarak bakım kürü hazırlayabilirsiniz.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 9092 defa okundu.

Benzer kadın haberleri