Saç dökülmesini engellemenin yolları
Sponsorlu bağlantı
Mevsim değişikliğine bağlı olarak görülen saç dökülmelerinde günde 100 adet telin dökülmesi normaldir. Daha fazla görülen dökülmeler ise bazı hastalıkların habercisi olabilir. Özellikle dengesiz beslenme sonucunda yetersiz vitamin alınmasından kaynaklanan saç dökülmelerinde B vitamini, demir ve folik asit içeren besinlerin tüketilmesine ağırlık verilmelidir.

Saç dökülmesini önlemek için neler yapılmalı?

Saç dökülmesini önlemek için protein, demir, çinko ve B vitamini içeren besinlerin tüketimi arttırılmalıdır. Günlük vitamin takviyesi alınabilir. Karbonhidrat tüketiminin ise azaltılması gerekir. Ayrıca aşırı A vitamini alınması saç dökülmesine neden olduğundan A vitamini alınması kesilmelidir. Sigara ve alkol tüketilmemelidir.

Sürekli jöle ve saç spreyi kullanmak saç derisinin hava almasını engellediğinden kullanıldığı taktirde aynı gün saçlar mutlaka yıkanmalıdır. Saçları yıkarken saç derisine masaj yapmak saç köklerinde ki hücreleri uyararak dökülmeyi önler. Saçlar her gün değil, 2 günde bir pH değeri 5.5 olan şampuanla yıkanmalıdır.

Saçları kuruyken taramalı ve sert bir şekilde fırçalanmamalıdır. Soğuk, rüzgar, güneş gibi dış faktörlerden saçları korumak için şapka kullanılmalıdır. Ayrıca haftada bir gün saçlarınıza zeytinyağı ile doğal saç bakımı yapmak saç dökülmesini önler ve saçlarınızı güçlendirir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 2299 defa okundu.

Benzer kadın haberleri