Pudra seçimi ve pudra kullanımı
Sponsorlu bağlantı

Pudra ne işe yarar?

Makyaj yaparken kullanılan nemlendirici, baz ve fondötenler cildin parlak ve nemli durmasına neden olur. Pudra yapılan makyajdaki parlamaları önleyerek daha mat ve doğal bir görünüm sağlamaya yarar. Makyajın ciltle uyum içinde olmasını sağlayan pudra aynı zamanda föndotenin neden olduğu yağlanmayı da önler.

Doğru pudra seçimi nasıl olmalı?

Toz halinde ve sıkıştırılmış (pressed/transparan) olmak üzere iki çeşit pudra bulunmaktadır. Kullanımı oldukça kolay olan toz pudralar cildin doğal ve düzgün görünmesini sağlar. Her cilt tipine uygun olan toz pudralar föndotenin üzerine uygulanır. Sıkıştırılmış pudralar ise föndotensiz olarak kullanılır. Çok ince toz halinde olan transparan pudraların ciltte olduğu anlaşılmaz. Yağlı cilt tipleri için daha uygun olan bu pudralar ile makyajın kusursuz görünmesini sağlayabilirsiniz.

Pudra seçerken yüzünüzün cilt rengine uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Farklı tonlarda pudra kullanmak yüzünüzde maske varmış gibi bir görüntüye neden olabilir. Ayrıca pudra seçerken kalın toz halinde olmamasına dikkat edilmelidir. Piyasada satılan kalitesiz ürünler ciltte sivilceye ve alerjik sorunlara neden olmaktadır.

Pudra kullanmadan önce neler yapılmalı?

Makyajdan önce cildinizin canlanması için mutlaka yüzünüzü soğuk suyla yıkayın. Temiz cilde makyaj yapmak daha iyi sonuç almanızı sağlar. Kusursuz makyaj için pudra sürmeden önce baz ya da föndoten kullanın. Föndotenin doğal görünmesi için pudrayı fırça yardımıyla ince tabaka halinde sürün. Yüzüne ışık efekti vermek isteyenler ışıltılı pudraları az miktarda yanak ve alın bölgesine sürebilir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 13727 defa okundu.

Benzer kadın haberleri