Evde manikür nasıl yapılır?
Sponsorlu bağlantı
Siz de kuaföre gitmeye üşeniyorsanız ya da kuaför ortamının hijyenine güvenmiyorsanız çok pratik bir şekilde evde kendiniz manikür yapabilirsiniz. Pratik dokunuşlarla kırılmış tırnaklardan, uzayan tırnak etlerinden ve hoş görünmeyen tırnak uçlarından kolayca kurtulabilir, kısa sürede daha parlak ve çekici tırnaklara kavuşabilirsiniz. İşte, evde manikür yaparken dikkat edilmesi gerekenler ve manikürün püf noktaları...

Manikür için gereken malzemeler

 • Kâğıt törpü
 • Et makası
 • Bir adet geniş kase
 • Lavanta yağı
 • ​1 adet limon
 • ​Krem
 • Kolonya
 • Aseton
 • Tırnak cilası
 • Oje veya parlatıcı
 • Yumuşak uçlu diş fırçası (ihtiyaca göre)

Evde manikür teknikleri

Tırnaklarınızda eğer oje varsa önce ojeyi asetonlu suyla silerek temizleyin. Temizlik işleminden sonra tırnaklarınıza uygun şekli verebilmek için kağıt törpüyü kullanın. Metal törpü tırnak uçlarında kıymık oluşumuna neden olur. Zayıflayan tırnak uçları kırılmalara yol açabilir. Törpü işlemini ağır ileri-geri hareketi yaparak devam ettirin, asla acele etmeyin. Törpüyü tırnak kenarlarına fazla sürmeden tırnaklarınız istediğiniz şekli alana kadar bu işlemi sürdürün.

Tırnak arasında biriken kir ve dokular

Tırnak aralarında kir veya dokular var ise yumuşak uçlu diş fırçası ile temizyelebilirsiniz. Asla bu bölgedeki artıkları temizlemek için sert cisimleri kullanmayın. Sert cisimler tırnak aralarındaki etlere ve alt tırnak tabakasına zarar vereceğinden uzayan tırnak uçlarının kırılmasına yol açabilir.

Tırnak eti temizliği

Törpüleme işleminden sonra bir kasenin içine ılık su doldurun. Antibakteriyel özelliği nedeniyle tırnak diplerinin dezenfekte edilmesini ve tırnak etlerinin yumuşamasını sağlayan lavanta yağından birkaç damla ekleyin ve ellerinizi bu suyun içinde 10 dakika bekletin. Yumuşayan tırnak etlerinizi et makasının arka tarafıyla geri doğru itin. İtme sırasında üst tırnak tabakasına zarar vermemeye özen gösterin. Tırnak etlerinizi kesmeden önce et makasını kolonya ile dezenfekte edin. Biriken tırnak etlerini et makası kullanarak kesin. Kesim işlemi sırasında kanama olmaması için çok dikkatli olun.

Tırnak makyajı

Hem mikroplardan arındırmak hem de parlaklık kazandırmak için tırnaklarınızı limonlu suyla silin. Dilerseniz kasenin içine limonu sıkıp ılık su ekleyerek tırnaklarınızı bir süre içinde bekletebilirsiniz. Manikürün uzun süre dayanması için tırnak uçlarına ve tırnak etlerinin diplerine krem sürün ve masaj yaparak yedirin. Tırnaklarınızın daha çekici ve hoş görünmesi için isteğe göre oje ya da parlatıcı sürebilirsiniz. Oje ve parlatıcının tırnaklarda uzun süre dayanması için tırnaklara önce cila sürün ve kurumasını bekleyin. Cila kuruduktan sonra oje ya da parlatıcınızı sürebilirsiniz.

Hepsi bu kadar. Evinizde gerçekleştireceğiniz bir kaç teknikle bakımlı ve güzel tırnaklara kısa sürede kavuşabilirsiniz.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 3504 defa okundu.

Benzer kadın haberleri