Evde krepe balyaj nasıl yapılır?
Sponsorlu bağlantı
Saçlara bal köpüğü renginde balyaj uygularken balyaj krepe şeklinde saç diplerinden uçlara doğru açılarak yapılabilir. Krepe balyaj tekniği, saç diplerinin en koyu tonda olması ve saç uçlarına doğru rengin açılmasıdır. Böylece boya uçlara doğru yansır ve renk homojen dağıtılır. Krepe balyaj tekniğinin bir diğer adı da ombre (uç balyaj) saç boyama tekniğidir. Saçlarınıza röfle havası katacak ince çizgiler atabilirsiniz.

Doğal (boyasız, naturel) ve boyalı saçlara krepe balyaj uygulaması yapılabilir. Balyaj uygulaması her iki saç tipi içinde aynıdır. Sadece kullanılan boya malzemelerinde farklılıklar vardır. Boyalı saçlara balyaj uygulanırken, elde edilen boya karışımının renginde bir miktar farklılık oluşabilir. 

Doğal saça krepe balyaj

2 adet açık kahverengi boyanın (örneğin kolleston 7.7 ya da matrix 8w) tamamı ile daha açık tonlarındaki sarı boyanın (9.0 ya da 10.0 tercih edilebilir) yarısını karıştırıp %9 volüm oksidan ilave edilerek homojen bir karışım haline getirilir. Daha açık tonlardaki renk için %12 volüme kadar oksidan tercih edebilirsiniz. Boya balyaj uygulanacak bölgelere sürülür ve aliminyum folyo ile kaplanır. Balyaj saç diplerine 2 cm yakın olacak şekilde paketlenmelidir. Saçlarınızı 15 dakikada bir açıp kontrol edin. Boya 30-35 dakika kadar bekletildikten sonra balyaj paketleri açabilirsiniz.

Boyalı ve koyu renkli saça krepe balyaj

Eğer saçlarınızda koyu çikolata renginde boya varsa çok açık tonlarda kahverengi boya kullanın. Bir adet açık kahverengi boyanın içine bir yemek kaşığı toz açıcı ve (renk tercihinize göre) %9-%12 volümlük oksidan ilave edilerek karıştırılır. Balyajı saçınıza uygulamadan önce, boyanın istenilen renge kavuşup kavuşmadığını anlamak için çok fazla dikkat çekmeyecek bölgedeki saç tellerinde test edilmelidir. Ense kökündeki saç telleri boya tonunu anlamak için denek olarak kullanılabilir. Elde edilen boya karışımı, saçın istenilen bölgelerine sürülerek aliminyum folyo ile paketleyin. Saç uçlarında balyaj izi kalmaması için boyayı krepe şeklinde uygulayın. 30 dakika kadar beklettikten sonra balyaj paketlerini açın.

Balyaj uygulamasında nelere dikkat edilmelidir?

Gün içinde çevre etkenlerinden dolayı saçta toz, kir ve yağ birikintileri oluşabilir. Balyaj uygulamasına başlamadan önce saçınızı yıkayarak temiz olmasına dikkat edin. Boyama sırasında karışımının saç diplerine sürülmemesine özen gösterin. Boyanın saç diplerine sürülmesi halinde, saç köklerinde yanma yaparak saç dökülmesine yol açabilir. Asla unutmayın, balyaj saçta en fazla 45 dakika bekletilmelidir. "Balyajı saçımda ne kadar çok bekletirsem o kadar iyidir" düşüncesi yanlıştır. Saçlarınız ister boyalı olsun ister doğal, mutlaka balyaj uygulamasından sonra saçlarınızı şampuanlayın ve bol su ile durulayın.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 64082 defa okundu.

Benzer kadın haberleri