Duştan sonra kabaran saçlara çözüm
Sponsorlu bağlantı
Gün içinde toz, duman, kir ve diğer etkenlerden dolayı kirlenen saçlar mat ve yağlı görünür. Temiz görünmek isteyen kadınlar her gün hatta bazen günde bir çok sefer duşa girmeyi sever. Banyo sonrası ise en önemli problem kendini gösterir, saç kabarması veya saç elektriklenmesi. Kabaran, elektriklenen ve şekil almakta zorlanan saçlar her kadının ortak sorunlarından biridir. Özellikle duştan sonra kabaran saçlara şekil vermek can sıkıcıdır ve bir çok kez başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Sağlıksız ve bakımsız saçlarda daha sık görülen saç kabarmasını önlemek ise sizin elinizde.

Saçınızı doğru yıkayın

Sık yıkanan saçlar zamanla saçın doğal yapısını etkilediğinden daha çabuk kabarır. Banyodan sonra saçların kabarmaması ve daha kolay şekil alabilmesi için saçların 2 veya 3 günde bir yıkanması uygundur. Çok sıcak veya çok soğuk su saçın kabarmasına neden olur, bu nedenle saçlar ılık suyla yıkanmalıdır.

Şampuan ve saç kremi seçimi kesinlikle saç tipine uygun seçilmelidir. Marka, fiyat ve diğer faktörleri unutun ve sadece saçınızın sağlığını düşünün. Saçın şampuanlanması ve kremlenmesi esnasında saç telleri ve saç dipleri fazla hırpalanmamalı, yavaş ve oval hareketlerle saç diplerine masaj yapılmalıdır. Saç kabarması problemi olanlar, duştan hemen sonra sonra maşa, fön ve saç kurutma makinelerini kullanmamalıdır. Saçlarınızı bir süre havluyla sarılı tutabilirsiniz.

Kalın uçlu tarak kullanın

Duştan hemen sonra saçınızı havluyla sarılı halde 15-20 dakika kadar bekleyin. Saçlarınızın ıslaklığı gittikten sonra hafif nemli haldeyken havluyu çıkartın ve kalın uçlu tarakla yavaşça saçınızı tayın. İnce telli tarklar saçların elektriklenmesine neden olur. Saçın kuruması için kendi haline bırakın.

Kısa ve katlı kesimden uzak durun

Çok kabaran bir saça sahipseniz kısa ve kat kat kesilmiş saçları tercih etmeyin. Ayrıca kakül kesim saçlarınızın daha kabarık görünmesine yol açacaktır. Saçın yapısından kaynaklanana bazı nedenleri hatalı saç stilleri de tetikler. Farklı saç stillerini deneyerek saçınızın sağlığı için en uygun saç kesimini tespit edin.

Topuz yapmak ya da örmek kabarmayı önler

Saçlarınızı yıkayıp taradıktan sonra hafif nemli haldeyken tepede topuz yaparak saçların fazla kabarmasını önleyebilirsiniz. Sabah kaltığınızda saçlarınızın kabarık görünmesini istemiyorsanız yatmadan önce saçlarınızı gevşek bir şekilde örebilirsiniz.

Sirkeli su

Saçlarınızı yıkarken son durulama suyunu önceden hazırladığınız sirkeli suyla yapın. Sirke saçınızın pH değerini dengeler ve saç kabarmalarının önüne geçer. Sirke, saçın beslenmesine ve daha parlak görünmesine de yardımcıdır. Sirkenin keskin kokusundan dolayı bu işlemi günü evde geçirmeyi planladığınız bir günde gerçekleştirebilirsiniz.

Saç bakım yağları

Saç kabarmasının ve elektriklenmesinin en önemli faktörlerinden biriside saça gerekli bakımın yapılmamasıdır. Her ay en az bir defa kuaföre gidilmelidir. Haftanın herhangi bir gününü saçlarınıza ayırın ve saçınız için özel bakım kürleri uygulayın. Zeytinyağlı, sirkeli ve diğer doğal saç bakım kürlerini deneyebilirsiniz. Neme doyan saçlar hem elektriklenmez hem de kabarmaz.

Saç kabarmasını engellemek için önerilen diğer yazılara da göz atın:
Saç kabarması nasıl engellenir?
Parlak ve hacimli saçlar için ne yapmalı?
Saçları her gün yıkamak zararlı mı?
Sıcak su saç derisine zararlı mı?

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 74939 defa okundu.

Benzer kadın haberleri