Cildiniz kışa hazır mı?
Sponsorlu bağlantı
Kışın soğuk havaların etkisiyle cilt problemleri daha sık görülmektedir. El, ayak ve vücudumuzu soğuk havalarda giyinerek koruyabiliriz fakat yüzümüz her zaman soğukla karşı karşıya kalır. Soğuk ve rüzgarlı havalar cildi yıpratarak kurutur. Kirli hava ise ciltte sivilce ve lekelerin oluşmasına neden olur. Sıcak ev ortamından dışarıda ki soğuk havaya çıkılması da cildin kuruyarak çatlamasına neden olur.

Cilt kuruluğuna dikkat!

Cildin doğal nem dengesini kaybetmesinden dolayı sık sık nemlendirici krem kullanılmalıdır. Çok sıcak suyla banyo etmek cildi kurutacağından ılık suyla yıkanılmalıdır. Banyo sonrası ise nemlendirici krem kullanmak cildi rahatlatacaktır. Yazın olduğu kadar kışında cildi güneşin zararlı etkisinden korumak gereklidir. SPF içerikli 15-30 faktörlü güneş kremlerini kullanmak cildin kurumasını ve kırışıklıkların oluşmasını engeller.

Cildin beslenmesi önemli

Kışın yaza göre daha az su içilmesi cildin nem değerini kaybetmesine yol açar. Bu nedenle bolca su ve bitki çayı tüketilmelidir. Cildin dışarıdan kullanılan ürünlerle nem oranını karşılamak yeterli değildir. Zeytinyağı, ceviz, badem, fındık, yerfıstığı gibi E vitamini ve protin açısından zengin besinler tüketmek cildin nemini dengeleyerek daha sağlıklı görünmesini sağlayacaktır.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1458 defa okundu.

Benzer kadın haberleri