Üçlü tarama testi (triple test) nedir?
Sponsorlu bağlantı
Gebeliğin 16-20 haftası arasında yapılan üçlü tarama testi ikili tarama testinde olduğu gibi bebekte olabilecek nöral tüp defekti adı verilen doğumsal anomalileri ve kromozal anomalileri araştırmak için yapılır. İkili tarama testinden farklı olarak üçlü teste nöral tüp defekti denilen AFP (alfafötoprotein) değerlerinin de ölçülmesidir. Bebeğin sinir sistemi ile ilgili omurilik hasarları ve beyinde ki hasarların tespit edilmesine nöral tüp defekti denir.

Genellikle gebeliğin 16-20 haftaları arasında yapılan bu test bazı özel durumlarda 15-22 haftaları arasında da yapılabilmektedir. Trizomi 21 (down sendromu) ve trizomi 18 (edwards sendromu) zeka geriliği ve kalp anomalilerinde oluşan hastalıklardır. Bu hastalıkları doğumdan önce tespit ettiğinden üçlü tarama testinin önemi büyüktür.

Üçlü tarama testi nasıl yapılır?

Gebeliğin 16-20. haftaları arasında anne önce ultrason muayenesi olur. Ardından az miktarda kan verir. Verilen kanda B-HCG, u-E2, AFP değerlerine bakılır. Bu değerlerle birlikte annenin doğum tarihi, kilosu, son adet tarihi ve sigara kullanıp kullanmadığı bilgisayara proğramına girilerek risk düzeyi belirlenir.

Sonuç nasıl belirlenir?

Yapılan bu test sonucunda trizomi 21, trizomi 18 ve nöral tüp defekti için üç ayrı sonuç ortaya çıkar. Testin sonucu birkaç gün içerisinde belli olur. İkili tarama testinde olduğu gibi down sendromu için 1/270, edwards sendromu için 1/100 sınır kabul edilmektedir. Düşük riskli durumlarda müdahale yapılmazken yüksek riski durumlarda kesin sonuç elde edebilmek için CVS ve amniyosentez yapılmaktadır. Üçlü tarama testinde sonuç ancak %70 oranında belirlenebilir. Kesin sonuca ulaşabilmak için diğer testlerin de yapılması gereklidir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1390 defa okundu.

Benzer kadın haberleri