Tüp bebek hakkında merak edilenler
Sponsorlu bağlantı
Evli çiftlerin %20'sinin ilk 6 ay içinde çocukları olmamaktadır. Toplumumuzda ciddi bir sorun haline gelen bu durum 40 yaşın üzerinde ki kadınlarda yumurtalıkların yok olması nedeniyle daha fazla görülmektedir. Bu nedenle hiçbir doğum kontrol yöntemi kullanılmadığı halde düzenli bir cinsel hayatı olan çiftlerin 6 ay boyunca çocukları olmadığı taktirde tüp bebek yöntemine başvurabilir.

Tüp bebek nasıl olur?

Anne rahminde her ay üreyen tek bir yumurta ilaçlar verilerek çoğaltılır aynı zamanda erkekten spermler alınarak en iyileri ayıklanır. Anneye ameliyathanede anestezi verilerek rahim zarı kalınlaştırılarak gebeliğe hazırlanır. IVF yöntemi de denilen bu tüp bebek yönteminde yumurtalar ve spermler biraraya getirilerek döllenmesi beklenir. 24 saat beklendikten sonra çoğalan embriyolar bir tüp yardımıyla anne rahmine yerleştirilerek izlenir.

Tüp bebek uygulamaları nelerdir?

Tüp bebek uygulamasında hormon tedevisi hormonların baskılanarak istenilen sayıda yumurta elde etmek için yumurtalıkların uyarılmasıdır. Adetin 21. günü hormon baskılayıcı ilaçlara başlanır. Yaklaşık 3 hafta kadar süren baskılama sonunda çoğalan yumurtalıklar toplanır.

Yumurta toplandıktan sonra doktor hastaya alınan yumurta sayısı ve spermin durumu hakkında bilgi vererek hastayı taburcu eder. Yumurta ve spermler anne rahmine yerleştirildikten sonra kahverengi akıntılar, kasık ağrısı, bulantı, kusma, karında şişlik ve iştahsızlık gibi durumlar görülebilir. Bu doğal bir süreçtir. Transfer sonrası hasta aynı gün normal hayatına geri dönebilir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1189 defa okundu.

Benzer kadın haberleri