Pirinç unundan bebek maması nasıl yapılır?
Sponsorlu bağlantı
Yeni doğan bebekler için en sağlıklı besin anne sütü olduğunu artık bilmeyen yoktur. Yine de minicik bir hatırlatma yapalım, bebeğin sağlıklı gelişimi ve ileri yaşlarda hastalıklara karşı bağışıklık kazanması için ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi önemlidir. Bebeğin anne sütünden mamaya geçişi 6. aydan sonra olması gerektiğini belirten uzmanlar hazır mamaların bebek sağlığını olumsuz etkilediğini savunanlar bir hayli fazla. 6. aydan sonra bebekler için en ideal mamanın evde hazırlanan doğal ve organik mamalardır. Pirinç unundan yapılan mamalar (muhallebiler) hem besleyicidir hem de bebeklerin ağız tadına uygundur.

Pirinç unu mamasının bebeklere faydaları

Bebeğin ishal ve kabızlıktan korunmasını ve kurtulmasını sağlayan pirinç unu maması aynı zamanda bebeğin egzama ve alerjik hastalıklara yakalanmasına karşı direnç göstermesine yardımcıdır.

Pirinç unundan bebek muhallebisi tarifi

Mama için gerekli malzemeler:
2 tatlı kaşığı pirinç unu
1 çay bardağı anne sütü ya da inek sütü
Yarım çay bardağı su

Mamanın hazırlanışı:

Oda sıcaklığındaki su ile pirinç ununu topaklaşmaması için karıştırarak kısık ateşte pişirin. Kaynamaya başladıktan sonra 5 dakika daha pişirin. Ocaktan aldıktan sonra içine sütü ilave edip bir süre karıştırarak sütü mamaya yedirin. Bir süre mamanın soğumasını bekleyin, ılıdıktan sonra bebeğinize alıştırarak yedirin. İsteğe göre mevsim meyvelerinden hazırladığınız püre ile süsleyebilirsiniz. Dilerseniz pirinç unu yerine yulaf unu da kullanabilirsiniz.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 68478 defa okundu.

Benzer kadın haberleri