İkili tarama testi (11-14) nedir?
Sponsorlu bağlantı
Dünyada ve ülkemizde ilk defa 2000 yılında uygulanan trimester ikili tarama testi (double test) gebelik sırasında bebeğin Down sendromu ve Edwards sendromuna yakalanma riskini belirleyerek erken tedbir almayı hedefleyen önemli bir testtir. Hamileliğin 11-14. haftalarında yapılan bu bu test bebeğin bazı organlarında oluşabilecek sakatlıkları ve zeka geriliğini önceden tesbit eder.

İkili tarama testi aç karnına mı yapılır?

Gebelikte 11-14 testi olarak bilinen ilk trimser testi, gebelik esnasında bebekte rastlanabilecek kromozomal anomalleri, Edwards sendromu (Trizomi-18) ve Down sendromu (Trizomi-21) riskini araştıran tarama testidir. Kromozomal anomalileri; bir kromozomda meydana gelen sayısal ve genetik değişkenlikleri gösterir.

11-14 tarama testi iki fazdan (aşamadan) oluşmaktadır. Öncelikle anneden aç karnına kan alınarak kan değerleri incelenir. Kan tahlili sonuçlarına göre, kandaki serbest PAPP-A ve HCG biyokimyasal değerler ölçülür. Sadece anneye ikili testin uygulanması ile %65 oranında doğru bir sonuç elde edilir. Sonuçlardaki doğruluğu artırmak için ikinci aşama olan bebeğin ense kalınlığı ölçümü (NT) yani bebeğin ense boşluğunda bulunan sıvının ölçümü yapılır. Bebeğin baş ile popo uzunluğu ölçülerek gelişim düzeyi incelenir. Hem anneye hem de bebeğe birlikte yapılan bu teste ikili kombine test denir. Bu test sonucunda bebekteki test oranı %85 oranında belirlenebilir. Testler sonucunda kesin tanı konulamaz.

Riskli durumlar nasıl anlaşılır?

İkili tarama testi sonucunda yapılan ölçümlerin 1/250 sınırında olması gereklidir. Test sonucunun yüksek çıkması Down sendromu riski bulunduğunu gösterir. Kesin tanı için Amniyosentez (AM) ve Koryonik Villus Biyopsi (CVS) yapılması gereklidir. Diyagnostik test (tanısal test) adı verilen bu testlerde bebeğin plesantasından doku örnekleri alınrak kromozomlarına bakılan CVS gebeliğin 12-14 haftalarında yapılır. Gebeliğin 16-20. haftalarında yapılan amniyosentezde ise bebeğin anne karnında içinde yaşadığı amniyon sıvısından örnek alınarak incelenir. Yaklaşık 3 hafta içinde sonuçlanan bu testler sonucunda bebeğin Down sendromu ve Edwards sendromu olup olmadığı kesinleşerek gerekli tedaviye geçilir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 9600 defa okundu.

Benzer kadın haberleri