Hamileliğin 9. haftası
Sponsorlu bağlantı
Embriyonik dönemin son haftası olan 9. haftada, hem karnınızda gerginlik oluşumaya başlar hem de bebebiğiniz büyümeye devam eder. Dışardan bakıldığında hamile olduğunuz henüz anlaşılmaz. Bunu sadece siz hissedersiniz. Karın bölgesinde oluşan gerginliği daha kolay atlabilmek için ıhlamur, ada ya da ahududu aromalı doğal bitki çaylarını tüketebilirsiniz.

Midenizde yanma, ekşime, gaz, bulantı ve hazımsızlık gibi sorunlar devam edecektir. Ayrıca göğüslerinizde dolgunluk ve hassasiyet hızla artacaktır. Bu dönemde alttan destekli sütyen kullanmanız sizin daha rahat hareket etmenizi sağlayacaktır. Fiziksel olarak değişim yaşayacağınız gibi duygusal değişimler yaşamanızda mümkün. Adet döneminde yaşadığınız sıkıntıları bu haftalarda yaşayabilirsiniz. Ayrıca her şeye tepki gösterebilir, alıngan davranabilir ve ağlayabilirsiniz.

Hamilelikte nasıl beslenilmelidir?

Anne adaylarının duygusal ve fiziksel olarak değişime uğradığı bu dönemde sağlıklı beslenmek oldukça önemlidir. Bebeğin zihinsel gelişimi için omega-3 içeren besinler tüketilmelidir. Balık, ceviz, semiz otu ve ıspanak gibi yiyecekler bu dönemde bol bol tüketilmelidir. Bu besinleri sevmeseniz dahi bebeğiniz için tüketmelisiniz.

Bebeğim ne durumda?

9. haftada bebeğinizin ultrason görüntülerindeki boyu 25 mm'dir. Bebeğin kol, bacak ve vücut hareketlerini görebilirsiniz. Bebeğin yüzü hızla gelişme gösterdiği bu haftada göz ve dudaklar belirginleşiyor. Göz kapakları 27. haftaya kadar sürekli kapalı olacaktır. Bebek ağzını açıp kapamaya başlıyor. Burun delikleri mesafelidir. Kordon içinde oluşan bağırsaklar kendileri için olan özel boşluğa doğru ilerler. 4 ayrı bölümden oluşan kalp kapakçıkları gelişmiştir.

Bebeğin cinsiyeti öğrenilebilir mi?

Bu haftada bebeğin (eğer erkek olacak ise) testis ve yumurtalıkları gelişmeye başlar. Fakat bunlar henüz belirgin olacak durumda değildir. Gelecek haftalarda gelişmini sürdürebilmek için sadece başlangıçtır. Bu dönemde bebeğin cinsiyetini öğrenmek mümkün değildir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1676 defa okundu.

Benzer kadın haberleri