Hamileliğin 8. haftası
Sponsorlu bağlantı
Bu hafta sindirim sisteminin yavaş çalışmasından dolayı hamile bayanların genelinde mide bulantısının yanı sıra mide ekşimesi ve hazımsızlık görülür. Bu rahatsızları hafifletmek için meyve sebze gibi lifli gıdalar tüketilmeli ve uyumadan evvel asla yemek yenmemelidir. Mide bulantısını önlemek için tuzlu kraker tüketebilirsiniz. Eğer bu dönemlerde kusma şiddetli olursa, kilo kaybı yaşayabilirsiniz. Endişelenmeyin ve sadece beslenmenize biraz daha özen gösterin.

Göğüslerinizdeki hassasiyet azalmaya başlar ve hamilelik boyunca göğüsleriniz 2 beden büyüyebilir. Yine bu dönemlerde vücut direnciniz azaldığı için kendinizi toksoplazma mikrobundan korumalısınız. Bunun için çiğ ete dokunmamalı, eğer dokunursanız ellerinizi herhangi bir yere sürmeden yıkamalısınız. Bu dönemde asla tam pişmemiş et tüketilmemelidir. Progesteronun yükselmesi nedeniyle hormonlarda değişiklikler olur ve kişinin kendini halsiz hissetmesine neden olabilir.

Anne karnında 8. haftada bebek nasıldır?

8. haftada, bebek 2 kat daha hızlı büyümeye başlar ve bu haftada bebeğin boyu 1.5 cm'ye ulaşmıştır. Bu döneme kadar emriyo olarak adlandırılan bebek, fetus adını alacaktır. Bebeğin kilosunu bu haftadan itibaren öğrenebilirsiniz. 8. hafta itibariyle bebeğiniz ortalama 1 gr'dır.

Bebeğin kafa ve gövde kısmı birbirinden ayrılmaya başlamıştır. Beyin ve sinir sistemi hızla gelişme gösterir. Bebeğinizin göz kapağı çukurları, dirsekler, ayak parmakları burun ve kulak delikleri belirginleşmeye başlar ve gövde bölgesinde uzama görülür. Bebeğin kalbinde 4 odacık oluşur ve artık bebeğin vücudunda kan dolaşımı (kan akımı) başlamıştır. Nefes borusu gelişmeye ve genişlemeye başlar.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1451 defa okundu.

Benzer kadın haberleri