Hamileliğin 7. haftası
Sponsorlu bağlantı
Hamileliğin 7. Haftasında sabahları yoğun bir şekilde mide bulantıları, kusmalar, halsizlik , baş dönmesi, sürekli uyku hali, meme uçlarında koyulaşma, göğüslerde dolgunluk ve gerginliğin artması, hazımsılık, kabızlık, sık idrara çıkma ve yorgunluk görülebilir. Özellikleri sabahları görülen bulantı ve kusmalar 3-4 ay kadar devam eder. Bulantınızı önlemek için kraker, leblebi gibi tuzlu yiyecekler tüketebilirsiniz. Ayrıca gebelik hormonlarında ki artış nedeniyle kendinizi huzursuz ve alıngan hissedebilirsiniz. Bu haftadan itibaren koku ve tat alma duyularınızda ki hassasiyetin artmasından dolayı aşerme sıkça görülebilir. Bu belirtiler haricinde dışardan bakıldığında hiç bir değişim gözlenmemesine rağmen bebekte ki değişim hızla devam etmektedir.

Bebekte gözlemlenen değişimler

Henüz emriyo olarak adlandırlan bebek hızla büyümeye devam etmektedir. 5.5 mm'ye ulaşan bebek bu haftadan sonra 2 kat daha hızlı büyümeye başlayacaktır. Bebeğin kol, elleri, omuz, bacak ve parmakları belirginleşmeye başlar. Akciğerde ki bronşlar oluşur, sağ ve sol kalp kapakçıkları ayrılır. Bu hafta göz ve burun delikleri oluşur, pankreas, apandist ve bağırsaklar oluşumunu tamamlamaktadır. Ayrıca bağırsaklar göbek kordonuyla birleşir. Bebeğin büyüdüğü ve hücrelerin hızla çoğaldığı bu haftalarda bebek gelişimini tamamlayabilmesi için tüm ihtiyacını sizden alır. Bu nedenle kendinizi halsiz ve yorgun hissedebilirsiniz.

Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?

Bebek gelişimini sağlaması için gerekli olan tüm mineralleri anneden alır. Anne adayının fazla yemesi bebeğe bir fayda sağlamaz. Önemli olan gerekli vitamin ve mineralleri içeren besinlerden yeteri kadar alınmasıdır. Hamilelik döneminde alkol ve sigaradan uzak durulması hem bebek hem de anne sağlığı için önemlidir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1428 defa okundu.

Benzer kadın haberleri