Hamileliğin 6. haftası
Sponsorlu bağlantı
Gebeliğin 6. haftası HCG, östrojen ve progesteron hormonlarının en yüksek seviyede olduğu dönemdir. Daha çok sabahları kendini gösteren şiddetli bulantı ve kusmaların artmasından dolayı anne adayı daha fazla besin ve vitamin takviyesi alması gereklidir. Bu haftada gebeliğin alışagelmiş rahatsızlıkları olan mide bulantısı, kusma, mide ekşimesi ve mide yanması hissedilir ve bazen bu rahatsızlıklar şiddetli olabilir. Bu rahatsızlıklar bazı kişilerde 12-14. haftaya kadar sürerken, bazılarında ise gebeliğin sonuncu haftasına kadar devam edebilir. Sabırlı olun.

Bu hafta, bebekte hangi değişimler olur?

C şeklini alan bebeğin baş ve gövde kısmı henüz ayrılmamıştır. Bu hafta üst ekstremite tomurcuğu (eller ve kolların gelişeceği yapı), alt ekstremite tomurcuğu (ayak ve bacakların gelişeceği yapı) meydana gelir. Beyin gelişimi, göz, yüz ve kafatası gelişimi devam etmektedir. Plesanta hızla gelişir. Kol ve bacak tomurcukları belirginleşir. Göz vezükülleri ve orta kulak oluşmaya başlar.

Yaklaşık 4.5 mm'ye ulaşan bebeğinizi artık ultrasonda görebilir ve kalp atışlarını duyabilirsiniz. Bebeğin kalp taslağı oluşmaya başladığından ultrasonda kalp atışlarını dinlemeniz mümkün. Bebeğinizde hissettiğiniz ilk şey onun kalp atışları olmasından dolayı annelik duygusunu bu haftalarda daha fazla hissetmeye başlarsınız.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1526 defa okundu.

Benzer kadın haberleri