Hamileliğin 5. haftası
Sponsorlu bağlantı
4.haftadan itibaren başlayan hamilelik belirtileri 5. hafta daha da şiddetlenebilir. Bu dönemde yapılan gebelik testlerinin doğruluk oranı oldukça yüksektir. Beşinci haftada vajinal yolla yapılan ultrasonda gebelik kesesi görülebilir. Bu dönemde ultrason ile artık bebek gözlemlenebilir. Ancak kalp atışları dinlenemez ve bebeğin cinsiyeti henüz tespit edilemez.

5. haftada annede görülen değişiklikler

Gebeliğin 5. haftasında en büyük problem sabahları hissedilen mide bulantısıdır. Şiddetlenen mide bulantıları kusmalara neden olur. Bu dönemde anne adayı çok fazla besin ve sıvı kaybeder. Gebelik döneminde mide bulantısını önlemek için uzun süre aç kalınmamalı, az ve sık yemek yenilmelidir. Nadiren de olsa geçmeyen bulantı ve kusmalarda tıbbi müdahale gerekebilir. Bulantı ve kusmalar hamileliğin 5. haftasından başlayıp 14. haftasına kadar devam eder.

Hamilelik döneminde merak edilen bir diğer konu ise cinsel yaşamdır. Normal seyrinde devam eden hamilelikte, son 4 haftaya kadar ilişkiye girilebilir. Ancak hamileliğin ilk dönemlerinde kanamalar meydana geldiğinden cinsel yaşama ara vermek gerekir.

Beşinci haftada bebekte oluşan değişimler

Bu dönemde bebeğin boyu 1.5 mm'dir. Kalbi kan pompalamaya başlar. Beyin, omurilik, omurga ve sinir yolu ektoderm (iç deri) adı verilen en üst tabakada gelişir. Kalp ve dolaşım sistemi (mezoderm) adı verilen orta tabakada gelişir. Endoderm olarak bilinen dış deride ise akciğer, bağırsak, karaciğer, troid ve pankreas gibi organları şekillenmeye başlar.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 2457 defa okundu.

Benzer kadın haberleri