Hamileliğin 4. haftası
Sponsorlu bağlantı
Gebeliğin 4.haftasında, normal şartlarda adet görmeyi beklediğiniz bu dönemde hamile olduğunuzun farkında değilsinizdir. Genellikle gebelik hali, adet geçikmesiyle ya da kanda beta HCG hormonu ölçümü ile anlaşılabilir. Kan veya idrar testleriyle ya da eczaneden alacağınız gebelik tesleri ile kısa sürede hamile olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Bu dönemde hızla hücre sayısını arttıran embriyo rahimdeki yerini sağlamlaştırmaya çalışmaktadır. Bebeğin boyutu henüz 1mm kadardır. Embriyodaki endoderm hücreleri bebeğin karaciğer, pankreas, sindirim sistemi, mesane; ektoderm hücreleri bebeğin diş, retina, hipofiz, sinir sistemi ve deri; mezoderm hücreleri ise bebeğin kas, böbrek, genital ve damar sistemlerinin oluşmasını sağlar.

Hamilelik dönemi rahatsızlıkları

Anne adayında  artan gebelik hormonu (HCG) ve östrojen hormonları nedeniyle halsizlik, yorgunluk, uykuya eğilim, ruh halinde değişiklikler, göğüslerde hassasiyet, ağızda buruk bir tat, bel ağrısı, sık idrar yapma bulantı ve kusma gibi hamilelik belirtileri görülmeye başlanır.

Bebeğin oluşum süreci

Hızla çoğalan döllenmiş yumurta hücresi yumurtlığı rahme bağlayan fallop tüplerinde aşağı doğru inerek rahim iç duvarına yerleşir. Bu yumurta rahim içinde ikiye ayılır. Biri (uterus) rahim iç duvarına yapışarak plesantayı oluşturuken yumurtanın diğer parçası ise bebeği oluşturur.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1779 defa okundu.

Benzer kadın haberleri