Hamileliğin 38. haftası
Sponsorlu bağlantı
ANNEDE Kİ DEĞİŞİKLİKLER

Bebeklerin sadece % 5'inin zamanında doğduğunu düşünürsek doğum her an gerçekleşebilir. Bebeğin kilosu 3 kğ'ı aşmıştır. Bebeğin hareketleri azalır. Bebeğiniz uzun süre hareket etmezse tatlı ya da çikolata yiyerek tepki vermesi beklenmelidir.

EPİZYOTOMİ NEDİR?

Özellikle ilk hamileliklerde doğum sırasında vajende yırtıkların oluşmasını önlemek için kadın doğum doktorları epizyotomi denilen kesme işlemini yapar. Anne adayının vajen girişi ile anal bölge arasına, vajen içerisine ve sağa doğru yapılan kesme işlemidir. Anne adayına kesme işlemi sırasında lokal anestezi uygulandığından acı hissetmez.

BEBEKTE Kİ DEĞİŞİKLİKLER

Bebek glukoz ihtiyacı ve ısı düzenlemesi için yağ depolamaya devam ettiğinde kilo alır. Bebeğin kilosu 2100gr boyu 50 cm'dir. Verniks denilen beyaz doku sadece sırt bölgesinde kalmıştır. Bebek yutma ve emme refleksini gösterdiğinden bağırsak hareketleri hızlanır. Bebeğin doğduktan sonra ki siyah ve yeşil renkte ki ilk dışkısı (mekonyum) oluşmaya başlar. Bebeğin soluk borusuna amnion sıvısı kaçtığında bebek hıçkırabilir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1187 defa okundu.

Benzer kadın haberleri