Hamileliğin 37. haftası
Sponsorlu bağlantı
ANNEDE Kİ DEĞİŞİKLİKLER

Yalancı doğum ağrılarının artığı bu haftalarda yalancı doğum ağrıları ile gerçek doğum ağrısını ayırt edebilmek önemlidir. Yalancı doğum ağrıları düzensizdir, şiddeti hep aynıdır ve iki sancı arasında ki süre uzundur. Gerçek doğum sancıları ise düzenli ve sık aralıklarla tekrarlar ve şiddeti gittikçe artar. Doğum yaklaştıkça heyecan ve endişenin arttığı bu haftada uyku düzeniniz bozulabilir. Doğum çantanızı artık hazılayabilirsiniz.

DOĞUM ÇANTASINDA OLMASI GEREKENLER

Annenin geceliği, pijaması, bebeğin eşyaları, iç çamaşırı, diş macunu, diş fırçası, fotoğraf makinası, temiz ped bulundurmak faydalı olacaktır.

DOĞUMUN BAŞLADIĞI NASIL ANLAŞILIR?

Genellikle doğum 37-42. haftalar arasında gerçekleşir. İlk hamileliğini yaşayan anne adayları doğum başladığında hastaneye yetişememekten yolda ya da evde doğum yapmaktan korkarlar. Doğum rahim ağzının 10 cm açıldığı durumda gerçekleşir. İlk hamilelikte rahim ağzı ilk 1 saatte ancak 1 cm açılır. Kısaca ilk rahim kasılmaları başladıktan sonra doğum yaklaşık 10 saatte gerçekleşir. Bu nedenle evde ya da yolda doğum yapma endişesini duymaya gerek yoktur.

BEBEKTE Kİ DEĞİŞİKLİKLER

Bebeğin kilosu 2900 gr boyu 50 cm'dir. Bebek doğum kanalına yerleşmiştir. El parmakları ile bir şey tutacak kadar güçlüdür. El ve ayak tırnakları uzamıştır. Hareketleri daha sert olduğundan dışardan farkedilir.

Sponsorlu bağlantı

Bu haber toplam 1122 defa okundu.

Benzer kadın haberleri